Витамин Д поддържа имунната система, а през зимата трябва да се грижите за допълнителните му източници за тялото. Руският лекар д-р Елена Сюракшина напомня колко е важно тялото да го получава в адекватни количества особено през зимата. Според експерта вит. Д участва в образуването на костна тъкан и поддържа имунната система, спомага за нормализиране на работата на сърцето и нервната система. През зимата неговото изобилие в диетата е особено важно за намаляване на риска от сезонна депресия и поддържане на общото чувство за благополучие.
„През зимата, когато по нашите географски ширини има катастрофално малко слънце, е особено важно да се грижим за нивото на вит. Д в организма. Основният източник на витамина е слънчевата светлина, която стимулира производството му в кожата. През зимата организмът получава значително по-малко вит. Д, така че са необходими допълнителни източници“, обяснява специалистът.
Трябва ли витамин Д да се пие с витамин К2?
Д-р Сюракшина съветва да обсъдите с лекар приема на добавки с витамин D. Той ще може да предпише дозировка въз основа на индивидуалните нужди на вашето тяло.
Храните, които са богати на вит. Д
Експертът посочва и храни, богати на вит. Д:
- мазни риби (сьомга, херинга, скумрия);
- черен дроб на треска;
- яйчни жълтъци;
- черен дроб;
- млечни продукти;
- червен хайвер;
- горски гъби;
- семена;
По отношение на мазните сортове риба не винаги съдържат големи количества мазнини. Например рибата тон има повече протеини. И като цяло този вид мазна риба е доста здравословна. Д-р Елена Сюракшина отбелязва:
“Рибата тон е богата на макро- и микроелементи, аминокиселини, мастни киселини и други биологично активни вещества. Биологично активните вещества се запазват в рибата тон дори след топлинна обработка, така че е полезно да ядете тази риба във всякаква форма: варена, на пара или на скара, консервирана в собствен сок и масло. Единствената разлика е в процентното съдържание на биологично активни вещества”.
Лекар: Как да разберете, че на тялото ви липсва витамин Д?
Мазната риба е продукт с високо съдържание на протеини, така че ако следите теглото си, трябва да обърнете внимание на това. Освен това редовната консумация на мазни сортове помага за предпазване от сърдечно-съдови заболявания.
“В допълнение, има изследвания, свързващи консумацията на мазна риба и намаления риск от рак, особено рак на простатата и рак на гърдата. А ниските нива на омега-3 киселини по време на бременност е по-вероятно да повлияят на развитието на следродилна депресия при жената”, казва специалистът.
Въвеждането на мазна риба във вашата диета може да помогне за облекчаване на проблемите със сухото око, като някои изследвания предполагат, че омега-3 може да помогне за облекчаване на синдрома на сухото око. Освен това мазната риба има положителен ефект върху нервната система и паметта , а също така подобрява когнитивната функция.
Лекар: Не пийте витамин Д с това, увеличава риска от инсулт
Също така, страдащите от алергии и хората, страдащи от бъбречни заболявания и уролитиаза, трябва да се отнасят с повишено внимание към мазната риба. Например рибата тон съдържа пурини , които влияят негативно на хода на заболяването.
Признаци на дефицит на вит. Д в организма
Лекарят изброява кои са те:
- Умора през деня, летаргия;
- Загуба на коса;
- Негативни промени в настроението, депресия, раздразнителност;
- Изпотяване на главата;
- Влошаване на храносмилането, запек;
- Често уриниране с внезапни позиви;
- Болка в костите, гърба;
- Бавно заздравяване на рани и драскотини;
- Чести настинки и други инфекции.
Лекар: Това е най-добрата храна за запълване на дефицита на витамин Д?
Какви са опасностите от прекомерната консумация на вит. Д?
Приемането на твърде много от него представлява риск за здравето. Ако, например, човек приема много добавки с вит. Д за дълго време, това може да доведе до натрупване на калций в тялото, което може да доведе до отслабени кости и проблеми със сърцето и бъбреците.
Лекар: Излишъкът от витамин Д е най-опасен за тези органи
Важно: Информацията в тази статия е предоставена за справочни цели! Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.