Зеленият чай представлява изсушени листа на чаеното растение Camellia smenisis и няма мирис, а цветовете му са бели, ароматни и лечебни точно като листата.
Вижте още: Лекар: Портокали - как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат от диабетици
Зеленият чай понижава общия холестерол, помага за понижаване на кръвното налягане, което има благоприятен ефект върху сърцето и кръвоносните съдове. Миризмата на тази мека зелена напитка с кисел вкус насърчава позитивните мисли, укрепва цялото тяло, успокоява, релаксира и пречиства тялото.
Изследването на полифенолни екстракти, получени от листата на растението зелен чай, показва, че той намалява нивото на липидите, триглицеридите и холестерола в кръвта, а оттам и риска от заболявания на кръвоносната система и атеросклероза. Листата на зеления чай са богати и на флуор, който предотвратява вредното въздействие на кариесните бактерии в устната кухина.
Съединение, открито в зеления чай, може да помогне за разграждането на плаките, които са свързани с опасни запушвания, предполагат изследователите.
Атеросклерозата е натрупване на мастен материал в нашите артерии, което може да намали притока на кръв към сърцето и мозъка и може да доведе до инфаркти и инсулти. В напреднал стадий на атеросклероза, протеин, наречен аполипопротеин А-1 (apoA-1), може да образува амилоидни отлагания, които са подобни по структура на тези, свързани с болестта на Алцхаймер. Тези отлагания се натрупват в атеросклеротичните плаки. Тук те увеличават размера на плаките, като допълнително ограничават притока на кръв и могат също така да направят плаките по-малко стабилни, увеличавайки риска от инфаркт или инсулт.
Учените от университета в Ланкастър и университета в Лийдс са открили, че EGCG се свързва с амилоидните влакна на apoA-1. Това превръща фибрите в по-малки разтворими молекули, които е по-малко вероятно да увредят кръвоносните съдове.
Чаят съдържа важни за човешкото здраве минерали като калий, мед, желязо и манган. Също така съдържа малко теофилин и теобромин. Отдавна е известно, че действа като диуретик, помага срещу целулит, защото ограничава усвояването на мазнините и стимулира повърхностната циркулация. Заздравява рани, а екстрактът от чай се използва за грижа за кожата, устната кухина, израстъци по кожата, срещу пърхот в косата, изгаряния, както и за лечение на акне.
Вижте още: Повишава ли се кръвната ни захар докато спим през нощта?
Тази вкусна напитка може да се пие по всяко време на деня и вечерта, защото теинът стимулира мозъка много по-меко от кофеина. Изследване, проведено от японци, показа, че в частите на страната, където се бере и произвежда зелен чай, няма смъртност от рак на стомаха и белия дроб.
За да се достигне до приблизителни дози за благотворния ефект на зеления чай, са изследвани типичните навици на китайските и японските потребители. Средно те пият по 3 чаши от тази напитка на ден. Типичната чаша чай включва 1 чаена лъжичка зелен чай, около 5 грама, и 250 мл гореща вода и накисване за 3 минути под капак.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!