Подуването на корема е често срещан проблем, който може да възпрепятства ежедневните дейности. Това състояние обикновено е причинено от натрупване на чревни газове, които водят до дискомфорт и напрежение в коремната област. За щастие, има редица храни, които могат да помогнат за облекчаването на този неприятен симптом. В тази статия ще разгледаме пет храни, които могат да окажат положително въздействие върху храносмилането и да облекчат подуването. Ще откриете и кои храни е препоръчително да избягвате, ако искате да се почувствате по-добре.
Още: Пиете кафе само сутрин? Вижте как това влияе на сърцето ви
Храни, с които да кажете сбогом на подуването
Подуването може да бъде особено неприятно. Всъщност подуване на корема се причинява от чревни газове. Те могат да бъдат с различна интензивност, но често пречат на различните дейности от ежедневието. За щастие, някои храни ви позволяват да ги прогоните и да си възвърнете малко храносмилателния комфорт. Ето пет, които ще ви помогнат да намалите тези чревни газове.
- Копър
По-специално запарка от копър, която е особено подходяща за борба с подуване на корема. Той е един от най-ефективните.
- Джиндифил
Джинджифилът също е добър вариант за подпомагане на храносмилането. Накиснете парче пресен джинджифил в 200 мл вода за около 10 минути. Можете да добавите малко мед и малко лимонов сок, ако желаете,” обяснява Ан Гийо, диетолог;
Още: Тези домашни средства могат да облекчат настинка и грип по напълно естествен начин
- Тиквички
„Фибрите в тиквичките насърчават редовния чревен транзит и подхранват микробиотата. Балансираната микробиота е от съществено значение за по-доброто усвояване на хранителните вещества и намаляване на възпалението”, обяснява Паскал Нуртие, диетолог;
- Банани
Високото съдържание на фибри в бананите насърчава усещането за ситост и изглежда намалява подуването на корема. „Устойчивото нишесте в бананите също има пребиотичен ефект, като помага за подхранването на чревните бактерии, за да се увеличи броят им и да произвежда полезни съединения, наречени късоверижни мастни киселини“, обяснява Джо Люин, диетолог;
- Пробиотични кисели млека
„Някои кисели млека, съдържащи пробиотици, имат положителен ефект върху подуването на корема“, обясняват експертите от Hepato-Gastroenterology Cabinets and Groups Reflection Club.
Още: Борите се с подуване или махмурлук? Диетолози разкриват топ храните, които ще ви спасят
Подуване на корема: храни, които трябва да се избягват
Някои храни трябва да се избягват, ако искате да избегнете подуване на корема. Ето как да се предпазите:
- Кръстоцветни зеленчуци като зеле, броколи и брюкселско зеле;
- Бобови растения като нахут, грах или боб;
- Газирани напитки, които освобождават газове в храносмилателния тракт;
- Някои меса като червени меса, тлъсти меса или карантии;
- Мазна риба като сьомга или риба тон;
- Определено готвене на яйца като омлети или пържени яйца;
- Млечни продукти: някои могат да причинят подуване, особено при възрастни, за които храносмилането на лактозата е по-трудно.
Подуването на корема може да бъде неприятно и ограничаващо, но правилният избор на храни може да окаже значителна помощ в справянето с този проблем. Храни като копър, джинджифил, тиквички и банани имат доказани свойства, които подпомагат храносмилането и намаляват образуването на газове.
Още: Този подценяван зеленчук подобрява здравето на сърцето и понижава холестерола
Важно е също така да се избягват някои храни, които могат да предизвикат подуване, като кръстоцветни зеленчуци, бобови растения и газирани напитки. Ако проблемът с подуването продължава или се влошава, консултацията със специалист е силно препоръчителна, за да се намери най-доброто решение за вашето здраве.
Най-важното, което да запомните от тази статия:
- Подуването е резултат от наличието на чревни газове, които причиняват подуване на корема, което от своя страна води до неприятно усещане и дискомфорт.
- Някои храни като копър, джинджифил или банани могат да ги успокоят.
- Други като кръстоцветни зеленчуци, определени меса или газирани напитки трябва да се избягват.
Статията има информативен характер, ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.
Още: Каква е тайната на бързия метаболизъм? Ето какво разкрива науката