С напредване на възрастта хората трябва редовно да правят клекове у дома, тъй като това упражнение може да помогне за постигане на дълголетие. Според треньора Денис Остин то е тайната на дълголетието. Експертът споделя подробности относно ефективността на това упражнение. Той коментира и колко често трябва да го изпълнявате.
Какви са ползите от клековете?
След 35-годишна възраст се наблюдава постепенно намаляване на мускулната маса и сила, но упражненията могат да помогнат за забавяне на този процес. Треньорът казва, че кляканията са ключово упражнение за възрастни хора. По-специално, много ежедневни дейности включват клякания.
Всеки път, когато седнете или се изправите, това е клякане и влияе върху начина ви на живот. Това е така, защото клековете укрепват всички мускулни групи на краката, включително прасците, подколенните сухожилия и глутеусите, както и мускулите на долната част на гърба.
Диетолози: Това е чай №1 за дълголетие
Фитнес треньорът Денис Остин добавя, че кляканията могат да помогнат за защита на ставите, подобряване на баланса и предотвратяване на падания.
"Изследванията показват, че хората на възраст от 70 до 79 години с по-силни квадрицепси (мускулите по предната част на бедрото) са по-склонни да живеят по-дълго. Друго проучване установи, че способността да седите и да ставате от пода, без да използвате ръцете си, е показател за по-дълъг живот", казва Остин.
За да изпълните основен клек, той съветва да се придържате към следните стъпки:
- застанете с крака на ширината на раменете или малко по-широко
- преместете бедрата си назад, сякаш ще седнете на стол
- след това огънете коленете си и спуснете тялото си, като държите торса изправен
- спуснете се, като бедрата ви трябва да са възможно по-ниско
- след това се върнете в изходна позиция
Тайната на дълголетието: Може ли тази гъба да спре стареенето?
"Не се прегърбвайте и не оставяйте коленете ви да се огъват, докато тялото ви се уморява в края на всеки сет. За най-добри резултати изпълнявайте упражнението два до три пъти седмично", казва треньорът.
"Започнете с 1-2 серии от 5-8 повторения. Когато придобиете сила и увереност, постепенно увеличете броя до 2-3 серии от 8-12 повторения. Слушайте тялото си и се настройвайте съответно на това, което то желае", продължава експертът.
"Фокусирайте се върху качеството, а не върху количеството. Изпълнявайте всяко повторение с правилна форма. Ако почувствате напрежение или дискомфорт, намалете броя на повторенията или си направете почивка", казва още треньорът.
Как да доживеем до 100 години: 6 основни тайни на дълголетие от китайците
Необичайни съвети за дълголетие от столетниците
Многобройни интервюта със столетници ни показват, че не здравословният начин на живот им е помогнал да живеят до 100 години, съобщава изданието The Health Site. Сред тези, които живеят повече от век, има много хора, които обичат сланина, алкохол и цигари. Това не означава, че трябва да пренебрегвате вредата от мазните храни и тютюна, за да живеете дълго, пише изданието.
Влиянието на тези неща върху благосъстоянието не е отменено. Ако искаме да живеем много години, тогава вероятно имаме предвид, че това ще бъдат добри, щастливи години. А лошото здраве се отразява преди всичко на удовлетворението ни от живота. Но не трябва да се ограничавате само до правилното хранене.
Французойката Жана Калман, която официално е живяла най-дълго от всички жени на планетата (122 години), е имала страст към виното и шоколада. Американката Джералин Тали (115 години) разказа за голямата си любов към поничките и мазните храни.
Много други дълголетници също споделят за любовта си към "лошата" храна и алкохола. Например 112-годишният германец Густав Гернет никога не е спортувал и не е бил на диета. Батули Ламичане от Непал, също на 112 години, все още пуши по кутия цигари на ден. 105-годишният британец Джак Рейнолдс добавя уиски към сутрешното си кафе всеки ден. Неговата сънародничка Агнес Фентън (110 г.) също пие уиски всеки ден.
Друг извод, до който са стигнали хората, живели повече от сто години, е че е важно да се чувстваме добре. Тоест, именно вътрешната нагласа, положителното отношение към живота – това е тайната на дългите години живот. Тези, които ядат бекон и пият джин и тоник на 100 години, имат по-прост подход към живота, допълва още изданието.
Здравен съвет за деня, 26 януари: Лекар: Яжте тези храни за дълголетие
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!