„Проблемът с безопасността е много компонентен. За да има по-малко жертви влияят много фактори – инфраструктурата, законодателството и други.“ Това заяви в предаването „Лице в лице“ след централната емисия Новини по bTV адвокатът от Българската асоциация на пострадалите при катастрофи Илия Тодоров. „Пътят за Своге, където падна автобусът, също беше сигнализиран многократно, местната полиция тогава също са сигнализирали. Също така и днес от магистрала „Тракия“ излетя автомобил, точно там, където всеки път се получава аквапланинг и излитат автомобили в отсечката между Ихтиман и тунел „Траянови врата“. Тези места винаги са се знаели“, допълни той.
„Инфраструктурата е много важен компонент от безопасността. Това не е оправдание за пияни и дрогирани, разбира се. Личната отговорност е важна и това да се борим със системните нарушители. Но, който и от тези компоненти да променим, няма да спрат да стават катастрофи и няма да спрат да загиват хора. Всеки един от компонентите променен сам по себе си не е достатъчен“, каза още той.
"Нужна е промяна в закона"
Според експерта, е нужна промяна в закона у нас, за да се намалят зачестилите инциденти с фатален край по пътищата. Илия Тодоров смята, че има спешни неща, които не костват много труд и разходи, и могат да се направят веднага от политиците. Например да се повиши събираемостта на санкциите, за да се получи превантивния ефект. В перспектива обаче е нужен нов закон за пътищата, за да може промяната да е генерална, а не на парче, допълни Тодоров от Българска асоциация на пострадали при катастрофи.
Още: МВР затяга контрола по пътищата: Близо 600 камери ще следят за скоростта
„Много често така става, че когато има някаква тежка катастрофа или някакво безпардонно поведение разтресе обществото, се взимат мерки за това нещо. Но те много често са така, както не изглежда, че би трябвало да е правилно. Това касае и размера на наказанията в Наказателния кодекс, касае и всякакви други промени в закон за движение по пътищата, който е най-променения закон в България“, каза още Тодоров.
Още: Все повече страни в Европа повишават ограниченията на скоростта
От друга страна обаче е добре да се види какъв е коренът, защото колко катастрофи са станали със скорост над 130 км/ч, които нямаше да настъпят при скорост от 130 км/ч. Затова, както казваме, важни са личната отговорност и контрола, защото какво като намалим скоростта на 130 км/ч. И на 100 да я намалим, ще има дрогирана или пияни, които ще карат с по-висока скорост. От една страна е факт, че в България и Полша, за последно, когато проверявах, са единствените места, в които е позволена такава висока скорост от 140 км/ч. Навсякъде другаде в Европа, изключая няколко магистрали в Германия, скоростта е по-ниска, допълни той.