Американски изследователи анализираха навиците за сън и установиха, че те подобряват качеството на живот и намаляват риска от здравословни проблеми.
Още: Лекар: Този любим плод регулира кръвната захар
Още: Тези 4 навика ще укрепят имунната ви система и ще ви защитят през зимата
Вижте още: Лекар: Браздите по езика могат да издават проблем с този важен орган
Достатъчният сън през нощта е също толкова важен, колкото и активността през деня. Проучването, проведено от специалист по съня, анализира влиянието на съня върху здравето. Броят на часовете почивка и времето през деня, в което спите, са от съществено значение за храносмилането и защитата на сърцето.
Колко часа трябва да спите?
Още: Лекар: Яжте ги всеки ден, тези ядки балансират нивата на кръвната захар
Още: Кардиолог: Пийте го всеки ден - този чай чисти съдовете от холестерола
Хората на възраст от 18 до 60 години трябва да спят поне седем часа, докато децата и възрастните хора се нуждаят от девет часа, според Академията по медицина на съня (AASM).
Какви са ефектите от недостатъчния сън?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Кои са "най-забранените храни" при високо кръвно?
Още: Стевия: Как влияе на кръвната захар - ползи и противопоказания за здравето
Хората, които спят по-малко часове, могат да се сблъскат с отрицателни ефекти, като наддаване на тегло, т.е. затлъстяване, отслабване на имунната система, високо кръвно налягане, инсулт, диабет. Получаването на достатъчно часове сън помага на тялото да балансира производството на хормони като кортизол и мелатонин. Освен това помага за увеличаване на продуктивността на следващия ден и намаляване на внезапните промени в настроението.
Вижте още: Навиците, който вредят повече на черния дроб от алкохола
Още: Хормонален корем - симптом на тези заболявания
Още: Кардиолог: При висок холестерол - пуешкото или пилешкото месо е по-полезно
Кое е най-доброто време за сън?
Въпреки че времето за лягане зависи от предпочитанията и навиците, проучване, публикувано от European Heart Journal-Digital Health, показва, че лягането между 22:00 и 23:00 е полезно за тялото. По-нисък риск от развитие на сърдечно-съдови заболявания се наблюдава при хора, които си лягат преди полунощ. Проучването установи също, че тези, които работят нощни смени, са по-склонни да получат инсулт или проблеми с храносмилането, сърцето и теглото.
„Тялото има 24-часов вътрешен часовник, наречен циркаден ритъм, който помага за регулиране на физическото и умственото функциониране“, каза водещият изследовател д-р Дейвид Планс от Университета на Ексетър, Великобритания.
Най-рисковото време за сън е след полунощ.