Американският изследовател Дан Бютнер откри, че едни и същи храни често се появяват в диетата на столетниците. Пред Daily Mail той споделя, че става въпрос за боб, леща и грах.
Още: Здравен съвет за деня, 23 декември: Лекар: НЕ пийте кафе между 8 и 9 часа сутринта
Диетата на столетниците
Може да ви изненада, че не само зеленолистните са в основата на всяка диета за дълголетие на планетата. Бобовите растения, казва Бютнер, са една от тайните на дълголетието.
Бобовите растения като боб, леща и грах са едновременно лесни за готвене и евтини. Нещо повече, те осигуряват основни хранителни вещества, тъй като са пълни с фибри и протеини.
Тестванот от поколения: 9 храни, които всички столетници ядат
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
„Крайъгълният камък на всяка диета за дълголетие в света е бобът“, каза г-н Бютнер пред подкаста на ZOE Science and Nutrition.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
„И ако ядете чаша боб на ден, това вероятно е свързано с около четири допълнителни години продължителност на живота в сравнение с по-малко здравословни източници на протеини“, казва специалистът.
Той предполага, че истинската храна, която помага на хората да живеят дълъг и здравословен живот са евтините неща, които всеки може да си позволи.
"В много африкански страни ще ядат боб и ориз, латиноамериканците правят боб и царевична тортила, а италианците правят паста fagioli, която се състои от паста и боб. Всички тези ястия съдържат фибри, сложни въглехидрати и аминокиселини", обяснява проф. Бютнер.
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Професор Тим Спектър, известен диетолог и съосновател на ZOE, обяснява, че бобът и варивата могат да подобрят здравето на червата и на свой ред да подсилят имунната система.
Храните, богати на фибри, хранят микробите в червата ни, както и полифенолите, растително съединение с антиоксидантни свойства.
Тези полифеноли подобряват здравето на червата ни, което е жизненоважно за здравата имунна система, каза професор Спектър в подкаста.
„Ако имате здрава имунна система, тогава тази имунна система възстановява тялото ви непрекъснато, бори се с раковите клетки, възстановява клетките, гарантира, че ще доживеете до старост, като открива проблемите рано“, казва професор Спектър.
"Разнообразието е ключова част от диетите за хората, живеещи в райони с най-много столетници. Не спагетите и юфката хранят тези здрави нации, а подправките, билките и зеленчуците, които се добавят към тях", казва професор Спектор.
Например в Япония има стотици разновидности на гъби и лук, боб, кисели краставички и други ферментирали храни, които добавят разнообразие към храната им. Смесването на тази гама от съставки в богати супи и гювечи е обичайно в регионите на синята зона.
"Яденето на разнообразни храни означава, че е по-вероятно да получите различните витамини, минерали и хранителни вещества, от които се нуждаете", споделят експертите.
3 сутрешни навика на столетниците
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!