Кръвта на тъмнокожите се съсирва по-лесно, отколкото при хората от европeидната раса, защото техните тромбоците се активират по-лесно. Това се казва в статия, публикувана в списание Nature Medicine.
Още: Безопасно ли е да се готви със зехтин?
Още: Топ 8 ползи от тиквените семки, които не всеки знае
Учените смятат, че тези резултати могат да обяснят, защото смъртността сред тъмнокожите хора от сърдечно-съдови заболявания е по-висока, отколкото сред белите.
В нормално състояние тромбоцитите се намират в неактивно състояние в кръвта. При активизация те променят формата си и придобиват способността да се обединяват, образувайки тромби. Едно от веществата, което стартира активизацията на тромбоцитите, е ферментът тромбин – един от най-важните елементи за съсирването на кръвта.
Пол Брей от Университета Томас Джеферсън във Филаделфия и неговите колеги сравниха тромбоцитите в кръвта на здрави доброволци, 70 от тях са тъмнокожи, а 84 – бели. Учените са открили, че в тромбоцитите на първите е било понижено равнището на един от видовите молекули микроРНК - miR-376c.
Още: 5 съвета от лекар за Великден: Как да не навредите на здравето си
Още: НЕ само картофи: Още два зеленчука, които се превръщат в отрова при пържене
Ролята на микроРНК в организма се заключава в регулирането на активността на гените, т.е. количеството на белтъците, произвеждани по "инструкция", заложени в тези гени. Заради недостига на miR-376c в тромбоцитите на тъмнокожите хора е било повишено равнището на белтък, който отговаря за чувствителността на тромбоцитите към тромбина и затова тромбоцитите по-лесно се активират в отговор на действията на този фермент.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: От тази добавка има повече вреда, отколкото полза
Още: Зеленото чудо на природата: Копривата и нейните ползи за здравето
Източник: БГНЕС