Руският невролог д-р Светлана Пишчуха разкри един необичаен симптом, засягащ ръцете, който може да издава висока кръвна захар и диабет.
Симптомът на диабет, който засяга ръцете
Лекарят споделя, че постоянното треперене в ръцете е много сериозна причина да потърсите преглед при специалист.
Според невролога Светлана Пишуха, треперенето на ръцете може да е проява на сериозни заболявания, като диабет и болест на Паркинсон.
Най-тревожната проява на такъв тремор е чувството на треперене, което се появява в моменти на почивка или треперене, което се засилва при извършване на някакво действие.
„Това може да е симптом на болестта на Паркинсон, патология на която и да е част от мозъка, диабет, излишък на хормони на щитовидната жлеза“, предупреждава лекарят.
Учени: Походката издава риск от диабет
Д-р Пищуха добавя, че не всеки епизод на треперене на ръцете може да има патологична причина. Може да бъде провокирано и от временни фактори като преумора, стрес, прием на лекарства или стимуланти (включително кофеин, алкохол). Неврологът подчертава, че треморът на ръцете, който не е свързан с болестта, се проявява като епизодично явление, не се повтаря и не възниква по никакъв модел и изчезва доста бързо от само себе си.
Захарен диабет тип 1 и захарен диабет тип 2 - това са двете форми на заболяването. Втората е много по-разпространена. Развива се при пациенти от по-възрастната възрастова група. Придружава се от по-леки симптоми и невинаги изисква медикаментозно лечение.
Според статистиката заболяването се наблюдава при почти 3% от общото население на света.
Идентифицирането на причината и формата на захарния диабет играе голяма роля при избора на метод на лечение.
"Патогенезата се определя и от формата на патологичното състояние. В класическите случаи, ако говорим за възрастен пациент, възниква захарен диабет тип 2. Развива се в резултат на намалена чувствителност на тъканите към инсулин. Заболяването се развива по няколко причини", казва специалистът. Експертът пояснява, че сред тях са:
- затлъстяване, най-често при заболяването от тип 2 се наблюдава наднормено телесно тегло, възможни са и изключения, но по-рядко;
- лошото хранене, теоретично голямото количество захар може да увеличи вероятността от патологичен процес, но на практика връзката е различна - бързи въглехидрати, след това затлъстяване и едва след това диабет;
- неконтролирана употреба на определени лекарства, хормонални агенти.
Кръвна захар - каква е нормата за хората над 60 години
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.