Вероятно, ако знаете, че нещо ще причини значително увреждане на органи, ще избегнете да го правите - нали? Може би да, може би не: много хора все още пушат и пият, а всички знаем, че това е ужасно за нас. Но има още един на пръв поглед безвреден навик, който също може да сее хаос във всичко - от сърцата ни до пикочния мехур и дори гръбначния ни стълб - и може би го правите точно сега, докато четете това. И така, какво е това и как можете да се предпазите?
Още: 8 храни, които лекарите препоръчват при високо кръвно: №4 ще ви изненада
Ежедневният навик, който вреди на здравето на сърцето и вътрешните органи
Вярвате или не, това е изпращане на текстови съобщения и превъртане в социалните мрежи и общо взето всичко друго, което изисква физически да гледате надолу към телефона или екраните си.
„Проучване, публикувано само преди година, установи, че американците прекарват средно около четири часа и половина на ден, взирани в екраните на телефоните си. Употребата се е увеличила при по-младите поколения и според съобщенията педиатрите виждат повече случаи на синдром на „врата на текста“, което се характеризира с болка или скованост във врата и раменете, както и главоболие, болка в очите и дори изтръпване на горните крайници," казва д-р Амин Амини.
Той не е единственият лекар, който е видял много от тези случаи. „Хората прекарват толкова много време на своите телефони и други цифрови устройства, че това причинява огромен стрес на техните мускули, връзки и гръбначен мозък“, казва д-р Хуман Меламед, MD. „Това добавя натиск върху костите и мускулите, предназначени само да поддържат теглото на главите ни.“
Още: Заложете на тези 5 протеина за вечеря – топят килограмите, докато спите
Ако това не звучи като голяма тежест за бедния ви врат и горна част на гръбначния стълб, представете си натискане от пейка шест пъти повече от това, което правите обикновено (включително ако изобщо не вдигате). Това е трудно!
„Въпреки че изпращането на текстови съобщения не е пряката причина, неправилната стойка по време на използване на технологията – обикновено наричана „Tech Neck“ – може да доведе до проблеми със здравето и гръбначния стълб с течение на времето“, обяснява д-р Колин Хейнс, MD. „Tech Neck възниква, когато лошата стойка, като прегърбване и гледане надолу към устройствата с часове наред, натоварва прекомерно горната част на гръбначния стълб. Този стрес и напрежение често водят до болки във врата, мускулно стягане, болки в раменете и ръцете, главоболие и общ дискомфорт."
Още: Тайната за по-добра памет: Как магнезият може да спре когнитивния спад при възрастни хора
Що се отнася до това колко вероятно е да навредите значително на тялото си по този начин, това зависи от няколко фактора.
„Вероятността изпращането на текстови съобщения да доведе до значителни здравословни проблеми зависи от честотата на използване на технологията и съществуващите условия. Въпреки това, внимаването за позата ни и ограничаването на използването на телефона може значително да намали риска от изпитване на тези проблеми“, отбеляза д-р Хейнс.
Екстремните случаи на техническа шия могат дори да доведат до кифоза, наричана още „закръглен гръб“ и, от наистина злобните хора, „гърбав“. Кифозата е, когато гръбнакът ви се извива напред повече, отколкото би трябвало, което ви кара да изглеждате така, сякаш сте постоянно прегърбени. Леките случаи обикновено се прекъсват от болезненост и стягане в горната част на гърба, раменете и подколенните сухожилия. По-тежките случаи на кифоза и усложненията от нея могат да доведат до деформиране на гръдната кухина, плюс усложнения и симптоми, включително:
Още: Как да се справим с ангината: Видове, лечение и съвети за бързо възстановяване
- Проблеми с баланса
- Инконтиненция на пикочния мехур и червата
- Затруднено дишане и намалена белодробна функция
- Храносмилателни проблеми
- Сърдечна недостатъчност
- Ограничена подвижност и затруднено ходене
- Изтръпване или изтръпване на краката
- Болка и скованост в лопатките и гърба
- Прищипани нерви и други неврологични проблеми
„Важно е да се отбележи, че изпращането на текстови съобщения може лесно да усложни медицинските проблеми с човек, който вече е изложен на риск от проблеми с гръбначния стълб или страда от заболявания на гръбначния стълб, което може да доведе до по-тежка кифоза“, добави д-р Амини.
Статията има информативен характер, ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.
Още: При диабет: Тези плодове могат да повишат кръвната ви захар – трябва ли да ги избягвате