Растителните успокояващи препарати са много търсени, свободно се продават в аптеките, а самата думичка „природни” притъпява бдителността при много хора. Но освен предимства, те имат и своите странични ефекти. Сред най-популярните са валерианата, маточината, лайката, глогът, дяволската уста, жълтият кантарион. Често се предлагат и т.нар. успокояващи смеси от различни билки.
Още: Надтренирай сармите! Как да останеш във форма през празниците?
Още: Това е храна №1, която намалява вредния ефект на алкохола
Основната опасност от такива растителни средства, отбелязват специалисти, е в това, че думичката „растителни” за много хора е равна на „безопасни”. Затова хората често не спазват препоръчителните дозировки на препарата. А това води до излишък на активни вещества и възникване на негативни симптоми.
Специалистите подчертават, че лекарствените билки си имат определени дозировки, изчислени в милиграми, с оглед ползата от тях. Освен това, дори такива успокояващи препарати трябва да се предписват от лекар индивидуално, в зависимост от проблема, с който се е сблъскал пациентът.
При предозиране може да възникнат симптоми, като вялост, сънливост, да се стигне до повръщане и токсично отравяне. Имайте предвид, че предозиране може да се случи и от валериана, и от дяволска уста, и от жълт кантарион.
Още: Здравен съвет за деня, 23 декември: Лекар: НЕ пийте кафе между 8 и 9 часа сутринта
Дори от наглед безопасната малина, може да се случи предозиране. Тя съдържа натурален микроелемент, който действа като парацетамол и действително може да окаже потискащо действие на централната нервна система, с прояви на вялост и слабост.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола