Една евтина и достъпна храна не само е чудесен заместител на месото, но и средство за сваляне и нормализиране на холестерола. Близкият изток се счита за родното място на нахута; използван е много преди нашата ера. В древността се е консумирал пържен с добавка на сирене и зехтин. Сега тази култура все още се отглежда и използва в кухнята в различни страни по света.
Ползи от нахут
Нахутът, известен още като турски грах, е богат на протеини, мазнини, фибри, желязо, магнезий, манган, селен, цинк, витамини B, A, C. Това споделя руският диетолог д-р Татяна Явколева.
100 гр сварен нахут съдържа:
- 129 kcal;
- 8,9 гр протеин;
- 1,9 гр мазнини;
- 18,3 гр въглехидратил;
Дори най-жилавото месо ще стане крехко и сочно, ако добавите тази необичайна съставка
Нахутът има ниско калорично съдържание и съдържа в количеството, необходимо за организма, незаменими за организма аминокиселини. Нахутът съдържа Омега 3 и 6, витамин Е – всички тези вещества имат положителен ефект върху състоянието на кожата, косата и ноктите. А антиоксидантите в състава му помагат за поддържане на младостта и красотата.
Турският грах има много ползи за тялото:
- насърчава загуба на тегло и мускулен растеж;
- нормализира кръвното налягане;
- предотвратява анемията;
- възстановява увредените телесни тъкани;
- подпомага работата на червата;
- намалява риска от развитие на диабет;
- предотвратява развитието на атеросклероза (заболяване, което засяга артериалните съдове).
„Изследванията показват, че 150 грама варен нахут на ден помага за намаляване на лошия LDL холестерол“, споделя експертът.
Нахутът има положителен ефект върху храносмилането поради високото си съдържание на фибри. Две трети от диетичните фибри на продукта са неразтворими, което спомага за подобряване на чревната подвижност и поддържа здравословна чревна среда.
Нахутът е подходящ и за тези, които следят за фигурата си. Изследванията показват , че продуктът помага да консумирате по-малко калории на ден, намалявайки апетита и вероятността от лека закуска между храненията.
Диетологът препоръчва да се консумира до 600 гр варен нахут на седмица.
В света има голям брой ястия, които съдържат нахут. От тази съставка се приготвят брашно, бисквити, зърнени храни и дори сладкиши. Най-известното ястие е хумусът. Продава се във всеки магазин, но можете да го приготвите сами у дома.
Рецепта за хумус
Съставки:
- сух нахут – 300 гр;
- чесън - 3 скилидки;
- кимион - 0,5 ч. л.;
- сусамово семе - 80 гр;
- къри и сол на вкус;
- зехтин – 3 супени лъжици;
- лимонов сок – 2 супени лъжици
Приготвяне:
- Накиснете нахута за шест до осем часа.
- Варете два часа.
- Пасирайте, добавете кимион, смлян чесън, къри, зехтин.
- Поръсете със сусам и добавете лимонов сок.
Още: В това месо има най-много витамини
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.