Остеопорозата засяга предимно дамите и е свързана с намаляване на естрогена по време на менопаузата. Отслабването на костите на засегнатите от заболяването води до фрактури, много от които са сериозни и изискващи оперативна намеса и дълго възстановяване като фрактурата на тазобедрената става, което прави грижата за костната система и превенцията на остеопорозата толкова важни.
5 ключови стъпки за предотвратяване на остеопорозата
Превенция на остеопорозата
Превенцията на това коварно заболяване трябва да започне около 50-тата годишнина при дамите, а понякога – при ранна менопауза – и по-рано. Рискови фактори са нездравословното хранене, липсата на физическа активност, лошите навици като консумация на алкохол и тютюнопушене, преждевременната менопауза и фамилна анамнеза за фрактури на майката.
Коя е най-здравата кост в човешкото тяло?
Приемът на хранителни добавки за здрави кости, осигуряване на необходимата доза витамин Д, както и на минерала калций, промени в диетата – консумация на храни, богати на протеини, могат да помогнат на дамите, попадащи в рисковата група за развитие на остеропороза, да не допуснат да бъдат засегнати от заболяването. Вместо витамини в шишенце дамите могат да заложат и на промяна в ежедневното меню. Кои храни здрави кости обещават и как да се минимизира риска от остеопороза чрез храненето разберете от статията.
Храни за здрави кости
Не е трудно да предположим, че щом приемът на хранителни добавки с калций и витамин Д помага, то следва да потърсим хранителни източници, богати на тях, и да ги превърнем в част от дневното меню. Ценни източници на веществата, полезни за профилактиката на остеопорозата, са:
Храни, богати на калций
Калцият е основен градивен елемент за костите. Дефицитът му води до проблеми с опорно-двигателният апарат, влияе негативно и на оралното здраве. Липсата на калций може да бъде заподозряна по оплакванията от кариеси, крехък емайл на зъбите, загуба на зъби. При доказан дефицит могат да се приемат хранителни добавки, съдържащи минерала, но той се открива в толкова много храни, че осигуряването на дневната доза е лесно при здравословно хранене и прием на храни, богати на калций, като
- мляко и млечни храни, които са източник и на калций, и на протеини,
- зеленолистни зеленчуци, но без спанак, който е богат на калций, но съдържа оксалат, намаляващ абсорбцията на калций и следователно не е добър източник на минерала,
- соеви зърна,
- тофу.
Храни,богати на витамин Д
Наричат витамин Д слънчевия витамин, защото разчитаме на слънчевите лъчи за оптималните му нива в организма. Дългите летни дни помага за натрупване на нужните запаси от витамин Д, тъй като дефицитът не би могъл да се реши само с консумация на храни, богати на витамина. Мазната риба като сьомгата и скумрията съдържат добри количества витамин Д, както и яйчните жълтъци, но обикновено се оказват недостатъчни за осигуряване на нужните дози и пак се стига до прием на витамина чрез хранителни добавки. Специалистите препоръчват да се приемат едновременно витамин Д и калций за по-добри резултати. Важно е да добавите витамин Д под формата на капсули или капки при доказан с кръвно изследване дефицит, както и по време на менопауза. Хората, които прекарват много време на закрито, не се излага на слънчеви лъчи поради някаква причина – слънчева алергия например, както и тези, които не се хранят с богатите на витамина храни, също трябва да си осигурят ценния витамин с приема на добавки.
Витамин Д - кога и как трябва да се приема
Протеини
Протеините са градивни елементи не само на мускулите, адекватният им прием е важен и за здравето на костите, както и за цялостното здраве.
Топ 3 на растителните храни пълни с протеини
Не само дефицитът на витамини, но и високите нива на някои от тях като витамин А също увеличават риска от остеопороза и фрактури. Дамите в менопауза и възрастни хора е добре да ограничат приема на ретинол до не повече от 1,5 мг. на ден.
Статията не замества лекарска консултация.
Източник: NHS