Появата на сънливост в края на работния ден и в самото начало на вечерта е проблем, който не трябва да бъде пренебрегван. Ако човек има желание да спи всеки ден и то точно в периода между 16 и 18 часа, тогава трябва да се вземат мерки. Но какво точно показва сънливостта по това време?
Още: Лекар: 5 факта за хляба, които трябва да знаете
Още: Лекар: Това е най-доброто време за обяд
Защо искате да спите между 16:00 и 18:00 часа?
Отговорът е много прост: най-вероятно човек просто не спи достатъчно или зад това се крие определен здравословен проблем, съобщава изданието The Health Site.
Липсата на сън, разбира се, се усеща сутрин. През деня човек, зает с работа или учене. Дискомфортът се връща в късния следобед. В крайна сметка по това време работният ден приключва и натрупаната умора се „включва“. Ако постоянно се сблъсквате с този проблем, тогава най-вероятно продължителността на нощната почивка във вашия случай е недостатъчна.
Още: 11 зеленчука, които са богати на магнезий
Още: 10 пресни храни, които да добавите към менюто си през пролетта
Спите ли 7-8 часа и все още ви се спи между 16:00 и 18:00 часа? Това означава, че това време за сън не ви е достатъчно! Очевидно изискването ви за сън е 8-10 часа. Опитайте се да спите по-дълго.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Учени откриха тревожна връзка между високото кръвно и бутилираната вода
Високото кръвно налягане или екстремното затлъстяване също могат да доведат до умора над средното ниво. Желанието за следобеден сън може да е свързано с проблеми със затлъстяването, но не е непременно причина за лошо здраве. Изследователят на съня Майкъл Гранднър от университета в Аризона обяснява, че тези, които не могат да спят през нощта, често се опитват да спят през деня.
„Лошият нощен сън е свързан с лошо здраве, а дневният сън не е достатъчен, за да компенсира това“, посочва експертът.
Идеален дневен сън
Според проучване, проведено в Швейцария, само периодичните спане следобед - веднъж или два пъти седмично, а не всеки ден, е полезно за здравето на сърцето. Анализът показва, че именно този вид сън, по-скоро епизодичен, отколкото ежедневен, значително намалява риска от сърдечно-съдови заболявания, обяснява проф. д-р Ханс-Йоахим Трапе, директор на кардиологичното отделение в болницата Мариен Херне в университета Болница Рур, университет в Бохум.
Още: Лекар: 6 доказани метода за облекчаване на крампите
Още: Този прост навик ще намали холестерола ви
„Периодичният следобеден сън е полезен за мозъка и сърцето. 20-30 минути са достатъчни, за да избегнете изпадането в REM сън и да не се чувствате по-уморени след това при проблеми с безсънието трябва да се избягва сънят следобед", казва специалистът.
Но е важно да се подчертае: не трябва да правите еднозначни заключения сами. Ако възникне проблем, трябва да се консултирате с лекар.
Защо не трябва да спим повече от 8 часа на нощ?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!