Синята светлина, която се излъчва от екраните на различни мобилни устройства, като например смартфони, предизвиква чувството на глад. До този извод са стигнали учени от Северозападния университет на Чикаго, съобщи "Май дей". Става дума за използването на таблети, смартфони и други подобни през нощта, предаде БТА.
Още: Лекар: 5 факта за хляба, които трябва да знаете
Още: Лекар: Това е най-доброто време за обяд
Изследването на американските учени е показало, че чувството на глад е възниквало само 15 минути след въздействието на синята светлина и е продължавало още два часа. Ефектът се е проявявал дори след като човек наскоро се е нахранил.
"Достатъчно е да се прекарат само три часа със смартфона вечер, за да се наруши метаболизмът на глюкозата и да възникне чувството на глад" - твърди изследователят Иви Ченг.
Хората все по-често използват смартфони и компютри преди сън. Неотдавна учени от Университета на Хартфордшир откриха, че по тази причина за 12 месеца броят на британците, страдащи от недостиг на сън, е нараснал с 50%. След като не успеят да заспят, много хора се насочват право към хладилника.
Още: 11 зеленчука, които са богати на магнезий
Още: 10 пресни храни, които да добавите към менюто си през пролетта
Освен това екраните на мобилните устройства допълнително натоварват очите. Важна роля освен яркостта играе и двуизмерността на изображението. Причината е, че човешкото око е създадено да различава триизмерни обекти. А в случая му се налага да се приспособява. Така електронните устройства нанасят много вреди на здравето.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Учени откриха тревожна връзка между високото кръвно и бутилираната вода