Язвата на стомаха и дванадесетопръстника е едно от най-честите заболявания на храносмилателния тракт. Смята се, че до 10% от населението може да страда от тях. Въпреки че дълги години се повтаря, че язвите са причинени от стрес, се оказва, че основната им причина е съвсем друга. Проверете какви симптоми трябва да ви накарат да се консултирате с лекар.
Какво е язва и как се развива?
Язвата е дефект на лигавиците, който причинява редица свързани заболявания. Най-честите язви включват тези, които се появяват по кожата на долните крайници, както и стомашно-чревни язви, които засягат лигавицата на органи като стомаха или дванадесетопръстника, а също така често се появяват в хранопровода.
Още: Лекар: Защо хроничната болка се влошава през деня
Какво представляват язвата на стомаха и дванадесетопръстника?
Ако лигавицата на храносмилателната система отслабне, може да се появят язви на стомаха или дванадесетопръстника. Има много причини за възникването им и те могат да се появят при хора на почти всяка възраст, въпреки че несъмнено най-често се диагностицират при пациенти на възраст 25-55 години. Симптомите на язва на стомаха и дванадесетопръстника често се появяват във връзка с инфекция с „Хеликобактер пилори“, но това не е единствената причина за появата им.
Какво причинява язви?
Още: Съвети от специалисти: Как да успокоите болката в лакътя в 2 лесни стъпки
Стомахът е обгърнат от лигавица, която го предпазва от вредните ефекти на стомашната киселина. За съжаление, понякога тази мембрана отслабва и лезиите, които се появяват в нея, се наричат язви. Те могат да варират по размер от няколко милиметра дори до няколко сантиметра. Важно е, че те са придружени от възпалителна инфилтрация, ерозия и тъканна некроза. Язвите могат да се появят в или извън стомаха - в луковицата на дванадесетопръстника или бримката и (по-рядко) в долната част на хранопровода. Мъжете са по-склонни да страдат от дуоденална язва, докато честотата на стомашни язви е сходна и при двата пола.
Дълги години се смяташе, че начинът на живот и стресът са основните виновници за образуването на дефекти в стомашната лигавица. Както язвата на дванадесетопръстника, така и стомашната язва имат различни причини, но в повечето случаи се причиняват от бактерията „Хеликобактер пилори“. Тук трябва да се добави, че не всеки човек, заразен с тази бактерия, ще развие язва. Факторите, които повишават риска от заболяването, включват прием на нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) и тютюнопушене. Нека добавим и генетични фактори към този списък, защото вероятността от развитие на язви е по-голяма, ако някой от нашите роднини от първа степен ги е имал. Да, стресът и неправилното хранене също увеличават риска от заболяване, но те не са преки фактори, причиняващи това заболяване.
Как се открива подобна язва?
Ако има подозрения за язва на стомаха или дванадесетопръстника, пациентите често се насочват за ендоскопия. Това е процедура, която включва въвеждането на специален инструмент - ендоскоп - през хранопровода, за да се види състоянието на лигавицата. За откриване на инфекция с Helicobacter pylori се използват инвазивни и неинвазивни тестове. Инвазивните методи включват уреазния тест, който използва лигавична проба, както и хистологично изследване или бактериална култура на пробата.
Как се лекува язва на стомаха и дванадесетопръстника?
Ако пациентът е диагностициран с язва на дванадесетопръстника или стомаха, е необходимо да се приложи фармакологично лечение, избрано индивидуално от лекаря, като се вземат предвид много фактори.
При пациенти с бактериална инфекция се препоръчва антибактериално лечение. Как да лекуваме язви, причинени от „Хеликобактер пилори“? Обикновено чрез комбинация от три лекарства, т.е. инхибитор на протонната помпа (PPI) и два антибиотика (лекарят избира от: амоксицилин, кларитромицин и метронидазол). Лекарствата се използват в съответствие с дозировката и продължителността на лечението, определени от лекаря, като ефективността на този метод на лечение достига до 90%. Ако симптомите на стомашна язва включват кървене от стомашно-чревния тракт, понякога се препоръчва по-продължително лечение с инхибитор на протонната помпа или лекарство от групата на хистамин Н2 рецепторните антагонисти.