Фосфорът е необходим на нашето тяло за правилното функциониране на клетките, абсорбцията на калций, укрепването на костите и зъбите, както и за образуването на молекула наречена АТФ, която осигурява енергия на нашите клетки.
Още: Булимия: Какво я причинява и какви са симптомите
Липсата на фосфор може да намали апетита, да предизвика анемия, мускулни болки, неравномерно образуване на кости, парализа и ослабена имунна система.
От друга страна, прекомерното консумиране на храни богати на фосфор насочва тялото да изпраща повече калций към костите и кръвта в опит да възстанови баланса. Това отслабва костите и причинява калцификация на вътрешните органи, увеличавайки риска от сърдечни заболявания и други съдови заболявания. Затова всичко трябва да бъде умерено.
Научните изследвания показват, че фосфорът се абсорбира по-лесно от животинските продукти, докато от растителните храни можете да получите почти половината количество фосфор.
Количеството фосфор, което тялото абсорбира, варира в зависимост от човека. Въпреки това, хранителните вещества от растителни продукти са по-оптимални за здравето.
По-долу ще намерите списък с източници на фосфор, като се има предвид, че препоръчителната дневна доза фосфор е 1000 мг.
- Тиква и тиквени семки
- Сирене
- Риба (главно Атлантическа сьомга)
- Ядки
- Говеждо и телешко месо
- Млечни продукти без мазнини
- Продукти на основа соя
- Леща и боб
Фосфор може да се намери също така и в други храни като мляко, грах, яйца, житни култури и някои видове хляб.
Необходимата доза:
Възрастните имат нужда от средно 700 милиграма фосфор на ден.
Бъдете внимателни:
Още: Магнезий или калций: Кое е най-доброто решение за здрави кости
Необходимостта от фосфор зависи от функцията на бъбреците. Възрастните с хронични бъбречни заболявания трябва да консумират не повече от 800-1000 милиграма фосфор на ден. Много здрави хора консумират два пъти повече от тази доза. Ако сте в ранните стадии на диагностициране на бъбречна болест или претърпявате диализа, консултирайте се с лекаря си относно лимита на дозата фосфор.
Ролята на фосфора: Той помага за правилното функциониране на клетките, за производството на енергия и за растежа на костите.