Храната трябва да осигурява на организма всички минерали и хранителни вещества, необходими за неговото нормално функциониране, но някои хора предпочитат да употребяват и хранителни добавки. Употребата на хранителни добавки може да изглежда безвредно, но те могат да бъдат опасни, не на последно място поради това, че с тях може да се злоупотребява. Една от хранителните добавки, която има противопоказания, е бета-каротинът, който придава жълтия и оранжевия цвят на плодовете и зеленчуците, пише Daily Express.
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
Още: Лекар: Ябълков оцет - как влияе на кръвната захар и холестерола
В организма бета-каротинът се преобразува във витамин А. Необходимо е човек да си осигурява необходимото количество бета-каротин от храната, но някои хора предпочитат да си го набавят чрез добавки. Въз основа на обзора на литературата за допълнителна употреба на бета-каротин и влиянието му върху здравословното състояние не се препоръчва употребата на добавки с бета-каротин.
Както пишат авторите на обзорна статия, публикувана в „Образователна книга на Американското дружество по клинична онкология“ (American Society of Clinical Oncology Educational Book), „резултатите от мащабни рандомизирани проучвания за превенция на рака са предимно отрицателни, с някои забележими неблагоприятни и благоприятни последствия“. Както следва от статията, тези изследвания са установили, че бета-каротинът повишава риска от развитието на рак на белите дробове и стомаха.
Авторите на статията са открили също, че витамин А повишава риска от развитие на рак на простатата и колоректален аденом – доброкачествени жлезисти тумори на дебелото черво или ректалната лигавица. В други случаи било открито, че допълнителният прием на бета-каротин повишава риска от развитие на рак на белите дробове при хора, които пушат или са изложени на значително въздействие на азбестови частици.
Още: Топ храни за здрави очи и защита срещу глаукома и катаракта
Още: Лекар: Това е най-доброто време за пиене на чай за отслабване
Важни съвети
Важни съвети по употребата на добавки с бета-каротин е публикувало и Министерството на здравеопазването и социалната защита (DHSC). Според препоръките на DHSC човек трябва да получава необходимото количество бета-каротин чрез разнообразно и балансирано хранене.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се тревожите: Как влияе червеното вино на холестерола и кръвната захар
Още: Диабет под контрол: Тези храни ще ви помогнат да понижите трайно кръвната захар
„Ако решите да употребявате добавки с бета-каротин, важно е те да не бъдат в голямо количество, тъй като това може да бъде вредно за организма – съветват специалистите. – Без лекарски препоръки не следва да приемате повече от седем милиграма бета-каротин на денонощие. Употребата на добавки с бета-каротин не се препоръчва за хората, които пушат или са подложени на въздействие на азбестови частици.“
Основни източници на бета-каротин се явяват следните продукти:
• Жълти и зелени (листни) зеленчуци, като спанак, коприва, лапад, моркови и червени чушки.
Още: Учени: Всички го ядем, но този зеленчук е най-коварен за тялото ни
Още: Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно
• Жълти и оранжеви плодове, като манго, папая, кайсии, пъпеши портокали, мандарини, кайсии, тиква.
Начини за намаляване на риска от развитието на рак
Рискът от развитие на рак може да се снижи значително с помощта на някои елементарни промени в начина на живот. Във Великобритания всеки един от четири случая на смърт (повече от 25%) е свързан с тютюнопушенето. По данни на специалистите от Службата за подкрепа на онкологично болните Макмилън (Macmillan Cancer Support) рискът от развитие на рак се повишава и от пасивното пушене, тоест от принудителното вдишване на цигарен дим от непушачите.
„За да защитите своето здраве и здравето на вашето семейство, не допускайте попадане на цигарен дим в дома ви. Ако пушите, една от най-важните крачки, които можете да предприемете за своето здраве, е да изоставите цигрите.“
Специалистите от тази благотворителна организация добавят: „Балансираното хранене е полезно за общото състояние на здравето и помага да се снижи рискът от развитието на някои видове рак. Освен това то може да допринесе за поддържането на нормално тегло.“
Преди да приемате каквито и да било хранителни добавки, консултирайте се със специалист!