Струва ли си да ядете сушени плодове? Здравословни ли са? Темата за сушените плодове поражда крайни мнения, най-вече поради факта, че са по-калорични от пресните. Сушените плодове обаче са и богат източник на ценни хранителни вещества, витамини и минерали, които имат благоприятен ефект върху нашето здраве.
Още: Лекар: Бира - как влияе на кръвната захар и подходяща ли е при диабет
Още: Лешников или сусамов тахан - кой е по-полезен за сърцето и холестерола
Процес на сушене на плодове
Сушените плодове са продукти, получени чрез изпаряване на вода от пресни плодове. Благодарение на това срокът им на годност се удължава, като същевременно се запазват повечето от ценните хранителни вещества.
Още: Как да премахнем серния диоксид от сушените плодове
Най-популярните методи за получаване на сушени плодове включват:
Още: Кое е най-полезното сирене?
Още: Ендокринолог: Дефицитът на този витамин поразява щитовидната жлеза
Сушене на слънце - това е най-простият метод за сушене, който не изисква оборудване. Това обаче отнема най-много време. Плодовете трябва да се поставят на равна повърхност, да се гледат и обръщат често.
Сушенето във фурната е решение за тези, които разполагат с по-малко време. Процесът на сушене на плодове по този начин е относително прост и отнема няколко часа.
Още: Как е правилно да се пие вода за отслабване?
Още: Защо през зимата ТРЯБВА да ядете повече банани?
Сушене в сушилня – това е решение за тези, които редовно ядат сушени плодове и искат да си ги приготвят сами. Специалните сушилни са общодостъпни и лесни за използване.
Още: Сушени кайсии - по колко на ден ще имат огромен ефект върху вас
Още: В този чай има 22 пъти повече калций от млякото
Още: Слънчогледови семки - как влияят на кръвната захар и полезни ли са за диабетици
При високи температури пресните плодове губят около 80% от водното си съдържание. Така получените сушени плодове са трайни и се съхраняват дълго време. Важното е, че в тях не се развиват гъбички или бактерии.
Сушени плодове - витамини и минерали
Сушените плодове запазват хранителните вещества в концентрирана форма. Това са предимно витамини от група В, както и витамини С, А и Е (въпреки че има малко по-малко от тях, отколкото в пресните плодове), високо съдържание на фибри и минерали (включително калий, манган, желязо, магнезий).
Сушените плодове също имат голямо количество въглехидрати. Поради тази причина, като лека закуска, те са в състояние да заситят глада за дълго време. Само 5 сушени сливи или кайсии на ден представляват една от петте порции плодове, препоръчвани от диетолозите. Поради факта, че сушените плодове са много сладки, те могат да се дават на деца като отличен заместител на сладкиши.
Сушените плодове се препоръчват на хора с проблеми с храносмилането, тъй като те ефективно подобряват храносмилателните процеси и чревната функция.
Поради съдържанието на естествени захари (глюкоза и фруктоза) и осигуряването на голямо количество енергия, сушените плодове се консумират и от трениращи хора. След тренировка те попълват гликогена. Укрепват тялото, отслабено от тренировки, предотвратявайки инфекции и лошо благосъстояние.
Не забравяйте да купувате несулфурирани и неподсладени сушени плодове. Серният диоксид (E220), използван в промишленото производство, кара плодовете да издържат по-дълго, но имат по-лош вкус и са по-малко здравословни.
Кои са най-здравословни?
Кайсии
Сушените кайсии съдържат фибри, витамин С, витамин А, калий и желязо. Консумацията им има положителен ефект върху храносмилането, регулира нивата на кръвната захар и може да помогне за поддържане на нормално телесно тегло. Съдържащият се в тях ликопен е силен антиоксидант, който неутрализира свободните радикали. Освен това кайсиите се препоръчват за профилактика на хипертония, исхемична болест на сърцето, анемия, запек и рак. Поради относително ниското съдържание на въглехидрати, те могат да се консумират от хора с диабет.
Сливи
Съдържат витамини от група В, витамини А, С, Е, К, както и калий, магнезий, мед, бор и манган. Затова се препоръчват за хора с хипертония. Освен това съдържат фибри, които подобряват чревната перисталтика, предпазват от запек и подпомагат прочистването на организма от токсини.
Поради съдържанието на бор, който помага за поддържане на правилни нива на естроген, сушените сливи трябва да се консумират редовно от жени след менопауза.
Фурми
Те са сред най-калоричните сушени плодове. Въпреки това, подобно на сливите и кайсиите, те са богат източник на фибри и калий, но също така и на магнезий, селен, витамини от група В, витамин А и С и каротеноиди. Освен това сушените фурми съдържат големи количества калций, желязо, цинк и антиоксиданти.