Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

По колко кисело зеле е полезно да се яде на ден за имунитета?

22 януари 2025, 20:11 часа

Киселото зеле е „суперхрана“ за всяко време на годината, но ферментиралите храни са особено важни за имунитета през зимата. Колко зеле трябва да ядете, за да бъде тялото ви здраво? Отговор на този въпрос дава руският диетолог д-р Наталия Балан.

В какво количество на ден е полезно да се яде кисело зеле?

След ферментация зелето се превръща в източник на витамини и минерали. Например, повишава процента на витамин С, който е отговорен за имунитета. Затова лекарят съветва да го ядете като лека закуска през студения сезон: с негова помощ вирусните инфекции ще ви подминат или поне тялото ви ще се справи по-лесно с тях. 

Кои са най-честите грешки при готвене на кисело зеле?

Лекарят съобщава, че на ден е допустимо да се ядат до 100 гр кисело зеле.

"Нормата от 100 гр е най-оптималната. Тя ще ви помогне да укрепите имунната си система, да подобрите храносмилането и да получите необходимите микроелементи за цялостно подобряване на благосъстоянието. Важно е да спазвате мярката, защото ако превишите нормата до 200 гр зеле наведнъж, можете да развиете повишено образуване на газове или в най-лошия случай по-сериозни проблеми с червата", казва експертът. 

Изследванията показват, че хората със синдром на раздразнените черва, които консумират 75 гр от продукта дневно, са по-малко склонни да изпитват подуване и болка. А за жените, които консумират този продукт поне 3 пъти седмично, рискът от рак на гърдата е 72% по-нисък от тези, които не консумират ферментирали храни.

Лекар: Кисело зеле - вдига или сваля пикочната киселина

Други ползи от киселото зеле

Ферментацията обогатява зеленчука с полезни компоненти, включително млечна киселина. Тя помага на тялото да абсорбира лактоза, желязо и други хранителни вещества. Повишаването на усвояването на желязото е важен плюс, тъй като организмът трудно си набавя микроелемента от растителна храна.

Киселото зеле възстановява микрофлората и подобрява храносмилането. В състава му влизат 12 различни щама полезни бактерии. Те запълват лигавицата и гънките на чревните стени, предпазват тялото от токсини, възстановяват състоянието след прием на антибиотици и комуникират с мозъка чрез вагусния нерв. Пробиотиците намаляват чревната пропускливост, помагат при запек, предотвратяват обостряне на улцерозен колит и са особено полезни при IBS - намаляват болката и подуването.

Какви са ползите от киселото зеле

 

"Кисело зеле намалява риска от рак. Увреждането на ДНК, клетъчните мутации и прекомерното производство на клетки водят до рак. Ферментиралите храни съдържат съединения, които предпазват от тези процеси и опасни заболявания", казва още специалистът.

Пробиотиците в състава на киселото зеле умерено намаляват кръвното налягане при хора с хипертония , но основната полза за сърцето идва от менахинон. Веществото, по-известно като витамин К2, рядко се среща в храните и е полезно, защото предотвратява натрупването на калциеви отлагания в артериите и риска от сърдечни заболявания – всеки 10 мкг от витамина намалява риска с 9%. Чаша от коментираната храна съдържа 6,6 mcg витамин K2.

Кисело зеле: Как влияе на организма - 9 доказани ползи

Киселото зеле защитава мозъка и намалява стреса. То е един от най-добрите хранителни източници на Lactobacillus plantarum и други пробиотици. Тези живи микроорганизми подобряват умствената дейност и произвеждат мастни киселини с невропротективен ефект. Те също така защитават мозъка от оксидативно увреждане и освобождават серотонин и други невротрансмитери с антидепресантни и успокояващи ефекти. В резултат на това намаляват симптомите на тревожност и пробиотиците имат положителен ефект върху настроението и здравето на мозъка.

Една чаша кисело зеле има по-малко калории от същото количество пресен спанак, моркови и ябълки. Благодарение на високото си съдържание на фибри, тази фементирала насърчава усещането за ситост и потиска глада. Пробиотиците в нейния съста също помагат да отслабнете, да намалите натрупването на мазнини и да поддържате баланса на хормоните, които контролират апетита.

Как да запазим най-дълго киселото зеле

 

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес