Какво представляват хемороидите?
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Хемороидите са съвкупност от тъкан, съдържаща разширени кръвоносни съдове около ануса и долната част на ректума. Когато тази съдова тъкан се подуе, подобно на разширените вени, това причинява проблеми като:
· кървене
· сърбеж
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
· болка
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Хемороидите могат да се образуват вътре или извън ануса. С напредване на възрастта шансът за придобиване на хемороиди се увеличава поради отслабването на кръвоносните съдове и мускулната тъкан в аналната област.
Какви са разликите между вътрешните и външните хемороиди?
Вътрешните хемороиди могат да съществуват дълбоко в ректума и да не се виждат с просто око. А външните хемороиди лесно се виждат по време на визуална проверка. Често пациентите може дори да не знаят, че имат хемороиди, тъй като синдромът на болка не ги притеснява. Един от симптомите, свързани с вътрешните хемороиди, е безболезненото кървене. Тежката физическа активност обаче може да доведе до пролапс на хемороидите. Докато външните хемороиди са много забележими и болезнени.
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
От какво най-често се получават хемороидите
Има много различни причини за хемороиди и въпреки че са най-чести при пациенти на възраст над 45 години, те могат да се появят и при по-млади хора. Например, една от най-честите причини за хемороиди е бременността. Тъй като матката се увеличава и оказва натиск върху дебелото черво, това може да доведе до подуване на вените в ректума, което може да причини хемороиди.
Ако страдате от хемороиди – задължително опитайте тази рецепта
Ето някои от най-честите рискови фактори:
• Стареене: С възрастта шансовете за развитие на хемороиди също се увеличават поради отслабването на поддържащите структури (кръвоносни съдове, мускулна тъкан) в аналната област.
• Бременност: Бременността предразполага жените към симптоми на хемороиди. И след раждането повечето жени може да се върнат към предишното си симптоматично състояние. Повечето лекари смятат, че хормоналните промени и директният натиск върху корема при бременни жени ги правят уязвими към развитие на хемороиди.
• Диета с ниско съдържание на фибри. Яденето на здравословни, богати на фибри храни е от съществено значение за доброто храносмилане. Но много хора не получават достатъчно фибри в диетата си и развиват хемороиди. Яденето на храни с ниско съдържание на фибри може да причини запек, който е основният виновник за хемороидите. Някои храни с ниско съдържание на фибри са червено месо, преработени храни, чипс, сирене, замразени ястия, леки закуски и т.н. Така че, опитайте се да избягвате тези храни и добавете богати на фибри храни към вашата диета.
• Заседнал начин на живот, заседнала работа.
• Изобилие от кафе и алкохолни напитки.
• Воден дисбаланс
• Затлъстяване: Излишното телесно тегло може да постави прекомерен стрес върху мускулите на тазовото дъно.
• Генетика. Генетиката също може да играе роля в развитието на хемороиди. Едно от наследствените заболявания е синдромът на Ehlers-Danlos, при който липсата на колаген може да доведе до увреждане на тъканите на тазовото дъно.
Яжте тези храни и ще забравите за хемороидите
Възможно ли е да се предотвратят хемороидите?
Опитайте се да останете хидратирани колкото е възможно повече и увеличете приема на вода. Освен това увеличете количеството фибри в диетата си. И двете промени могат да помогнат за омекотяване на изпражненията и напрежение по време на изхождане.
Богати на фибри храни:
· Морков
· Овесена каша
· кафяв ориз
· Круша
· елда
· Трици
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.