Магнитнореонансната томография подразбира използването на контрастни вещества. В бъдеще един от тези агенти при изследване на тумори може да стане обикновената захар.
Автори на новата методика са учени от университета в Лунд (Швеция) и университета Джон Хопкинс (САЩ).
Според специалистите, ако захарта замени метала в качеството на контрастен агент, това може да окаже позитивен психологически ефект върху пациентите и да ги успокоява, пише Medical News Today.
Състоянието на туморите може да се изучи чрез въвеждане на неголямо количество захар и измерването колко захар употребява туморът. Колкото повече поглъща той, толкова е по-висока степента за неговата злокачественост.
Учените за първи път са провели клинично изследване, като са използвали в качеството на контрастен агент несинтетично вещество. Други аналогични клинични изследвания в тази област засега няма.
Изпитанията са провеждани с участието на трима пациенти с тумори на мозъка и четирима здрави доброволци, а получените резултати са публикувани в сп. Tomography. В бъдеще към участието в тестовете се планира да бъдат привлечени повече участници.
Контрастните вещества на основата на метали струват по-скъпо, отколкото веществата на основата на захар, а това значи, че използването на захар в магнитнорезонансната томография ще помогне да се намалят разходите за медицинско обслужване.
Недостатъкът на такива контрастни агенти е това, че те не може да се използват при изследване на пациенти, страдащи от диабет.