Дефицитът на витамин Е е свързан с неврологични нарушения, физически отклонения при развиващите се ембриони и дори с тяхната гибел, твърди ново изследване, публикувано в изданието Redox Biology.
Според учените очевидно при недостига на витамин Е престава да се поддържа концентрацията на докозахексаенова киселина – една от разновидностите на омега-3 мастните киселини. Тази киселина играе важна роля в развитието на мозъка и клетките.
Учените са направили своите изводи на базата на експерименти, проведени на риби зебри.
Установено било, че при дефицит на витамин Е при ембрионите се наблюдавали сериозни физически аномалии само два дни след оплождането. Те също с 82% по-малко реагирали на светлинни дразнители и много от тях загивали много бързо.
Според учените докозахексаеновата киселина е необходима за сигналната активност на клетките и развитието на клетъчните мембрани. В нормални условия витамин Е възпрепятства понижението на нивото киселина в ембриона.
Преди ниското ниво на тази киселина се свързваше с отслабването на паметта и снижението на интелекта. Препоръчваната норма витамин Е за възрастен човек е 15 милиграма на ден.
Витамин Е се съдържа в ядките, семките, някои зелени листни зеленчуци, например спанак, както и в растителното масло.