Кашлицата, освен че създава дискомфорт, е и индикатор са появило се заболяване. Независимо какъв тип е задължително трябва да й обърнем нужното внимание.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Нощната кашлица е може би най-неприятна, тъй като прекъсва времето ни за зареждане с енергия и често разваля съня ни. Какви са най-честите причини за появата на нощна кашлица и как можем да я потушим, прочетете в следващите редове:
Какви са причините за нощното кашляне?
Кашлицата през нощта може да се появи поради различни причини – понякога са поводи за притеснение, а в някои случаи не предвещават сериозни проблеми. Ако сте активни пушачи или пък не прибягвате към цигарите толкова често, но сменявате видовете – това също може да е основен причинител на нощната кашлица.
Невинаги е нужно да изпадате в паника заради появилата се кашлица – тя може да е породена и от неправилно разположение по време на сън. Също, ако спите с отворена уста или пък на пуснат климатик и въздухът се изсуши прекалено – това може да раздразни допълнително гърлото.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Обаче сериозните причини за нощната кашлица също не бива да се пренебрегват. Причинители могат да са сезонните вируси, хроничен ринит и синузит, астма, алергични реакции, гастроезофагеален рефлукс и др. заболявания.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Трябва да уточним, че кашлицата не е отделно заболяване, а симптом за наличието на такова. Ако тя продължи повече от няколко дни и имате колебания – посетете или се консултирайте с личния си лекар, който може да ви пренасочи и към друг специалист.
Не бива да започвате самолечение и да употребявате медикаменти на своя глава. Ако започнете да пиете сироп за суха кашлица, а вашата е влажна – състоянието ви дори може да се влоши, вместо да се излекувате. Задължително се обърнете към лекар, преди да започнете каквото и да било лечение.
Ако състоянието ви не е толкова сериозно, може да изпробвате някои от бабините методи за лечение на кашлица. Рецептите са изпитани от нашите предци и действат доказано. Те не вредят по никакъв начин на организма ни и можем спокойно да ги изпробваме.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Например за успокояване на нощното раздразнение може да изпиете чаша топло мляко или чаша чай с мед преди лягане. На същият принцип действат и билкови отвари от листа от подбел, мащерка, мента, корен от иглика, черен оман и др. Те имат и отхрачващо свойство.
Ако не страдате от астма и нощната кашлица ви тормози, изпробвайте и метода с къпане 15 мин преди лягане – от парните изпарения тя ще се успокои.
Друга ефективна рецепта е сок от черна ряпа – взимате от ряпата и отрязвате единия и край като капаче. Издълбавате вътрешността и я запълвате с мед, като оставяте малко пространство. Затваряте ряпата с капачето и изчаквате около 30 мин. ряпата да пусне собствените си сокове в издълбаната с меда част.
Сместа е готова за консумация, приемайте по 1 ч.л. няколко пъти дневно и ще усетите успокояващия ефект.