Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Може ли Хашимото да причини депресия?

24 януари 2025, 12:07 часа

Хашимото е най-честата причина за хипотиреоидизъм и заболяване, от което милиони жени по цял свят страдат. Хормоните на щитовидната жлеза оказват голямо влияние върху много органи, включително мозъка. Означава ли това, че Хашимото може да повлияе на психиката ни, причинявайки депресия?

Депресията е сериозно и все по-често срещано психично заболяване. Смята се, че засяга приблизително 350 милиона души по света. Причините за депресията са комплексни и включват генетични и психосоциални фактори, както и съпътстващата поява на различни заболявания, включително хормонални нарушения.

Има много изследвания, които показват връзката между заболяването на щитовидната жлеза и депресията. Депресията най-често се свързва с хипотиреоидизъм, който се характеризира с намаляване на концентрацията на хормоните тироксин (Т4) и трийодтиронин (Т3) в кръвта. Явният хипотиреоидизъм може да влоши симптомите на депресия като тревожност и възбуда, а лечението с тироксин помага за облекчаване на разстройствата на настроението.

Още: Ендокринолог: Дефицитът на този витамин поразява щитовидната жлеза

Как болестта на Хашимото се отразява на психиката?

Хашимото е възпаление на щитовидната жлеза, при което имунната система произвежда антитела, които атакуват този орган. Това заболяване е най-честата причина за хипотиреоидизъм.

В хода на хипотиреоидизма когнитивните функции (памет, внимание, мислене) са по-бавни. Има апатия, загуба на мотивация и прекомерна сънливост. Според изследвания, заболяването на щитовидната жлеза е свързано с невропсихиатрични разстройства, включително настроение и когнитивни разстройства.

Още: Комбо-тест за грип, RSV и COVID-19: Кога и как да го направите?

Болестта на Хашимото може да причини различни невропсихиатрични разстройства, дори ако нивата на хормоните на щитовидната жлеза са балансирани (еутироидно състояние).

Тези нарушения включват:

- депресивни разстройства

- биполярно афективно разстройство

Още: „Кафе преди дрямка“: Работи ли този метод?

- обсесивно-компулсивно разстройство

- нарушения на концентрацията и паметта

Среща се и енцефалопатия на Хашимото. Това е комплекс от неврологични и психиатрични симптоми, при които има високи нива на антитиреоидни антитела, липсват видими симптоми на дисфункция на щитовидната жлеза и отговорът към лечението с кортикостероиди е добър. Разстройството протича остро или подостро, а в някои случаи е рецидивиращо. Клиничните симптоми включват: когнитивни нарушения, промени в поведението, епилептични припадъци, психотични симптоми, депресивни симптоми, тремор, нарушения на координацията или паркинсонизъм.

Още: Мозъчна мъгла и депресия - как да се справим?

Някои проучвания показват, че дори субклиничният хипотиреоидизъм, при който нивото на Т4 все още е в нормалните граници, но повишеното ниво на TSH в хипофизата показва неправилна функция на щитовидната жлеза, може да причини разстройства на настроението под формата на депресия. От друга страна, пациентите с хипертиреоидизъм, включително неговата основна причина, Базедовата болест, са по-склонни да проявяват симптоми на депресия и тревожност.

Тиреоидитът на Хашимото често съпътства депресивни разстройства, особено при жени по време на ранна бременност, след раждане или перименопауза. Тези нарушения могат да бъдат под формата на тежка, атипична или резистентна на лечение депресия.

Депресия при болест на Хашимото - лечение

Лечението на депресия при болестта на Хашимото включва основно подходящо лечение на хипотиреоидизъм с хормони, главно левотироксин. Също така е важно да приемате антидепресанти.

Още: Йод за щитовидната жлеза: При какви заболявания може да помогне?

Ако имате резистентна на лечение депресия, Вашият лекар може да Ви насочи за изследване за заболяване на щитовидната жлеза. Ако се диагностицира, ще бъде приложено подходящо лечение. Научните изследвания показват, че прилагането на хормони на щитовидната жлеза може да засили ефектите на антидепресантите дори при пациенти без нарушения на щитовидната жлеза.

Следродилната депресия - причини, симптоми и съвети как да се справим

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елица Христова
Елица Христова Отговорен редактор
Новините днес