Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Може ли да се вдигне температура от стрес?

15 юни 2022, 08:15 часа

Повишена свръхчувствителност. Ниското ниво на устойчивост на стрес е основната причина за хипертермия с нервно напрежение. Прекомерна реакция към думите на другите, повишена мнителност и тревожност – емоциите, които човек изпитва, предизвикват поредица от биохимични реакции в организма с отделяне на хормони, невротрансмитери, невротрансмитери и т.н. А някои от тях понякога водят до стрес повишаване на телесната температура - така тялото възприема повишаване на нивото на някои вещества в кръвта и намаляване на други. Съответно хората с нисък праг на толерантност към стрес са по-податливи на стресова хипертермия.

Намален имунитет. Честият или постоянен стрес може да има потискащ ефект върху имунната система, която може да реагира с повишаване на телесната температура на най-незначителни стимули: вдишване на студен въздух, намален сън с 1-2 часа, нови храни и др.

Хормонално освобождаване. Повишаване на телесната температура поради тази причина често се наблюдава при жените през определени периоди от менструалния цикъл. Най-често това се случва в средата му, по време на периода на овулация.

Вегетосъдова дистония. Разстройството на функциите на вегетативната нервна система може да се отдаде на една от най-честите причини за стресова хипертермия. Вгетативната нервна система пряко и косвено участва в регулирането на телесната температура. Ако дълго време стев в стресова среда и условия, при които нервната система няма възможност да се възстанови може да провокира вегетосъдова дистония и в резултат на това нарушение на терморегулация.

Психогенната хипертермия е доста често срещано състояние. Характерно е за децата, възрастните могат да наблюдават и необяснимо повишаване на телесната температура в навечерието на някакво важно събитие или дейност, което по някаква причина предизвиква негативни чувства.

Каква е температурата при стрес

Показанията на термометъра по време на стрес  варира от 37 до 40 °C. Обикновено термометърът показва 37-38 ° C по време на хроничен стрес. Над границата от 39 ° C температурата обикновено се повишава в моменти при силен стрес, например с изключителна степен на уплаха, новина за смъртта на близък човек и т.н. телесната температура настъпва внезапно - преминава от нормална до много висока в рамките на няколко минути. Такива състояния се наричат ​​пароксизми.

Как да се справим с висока температура при стрес

Корекция на начина ни на живот. За здравето на нервната система от голямо значение са физическата активност, правилната почивка и балансираното хранене.

Масаж. В зависимост от конкретната ситуация, релаксиращ или ободряващ масаж от специалист може да бъде полезен.

Симптоматична терапия. Специалист може да предпише антипиретици, ако след елиминиране на факторите, провокирали стрес, телесната температура не се е нормализирала.

Успокоителни лекарства като част от комплексната терапия.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес