Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) за първи път излезе с решение по дело за бездействие на държава по въпросите за борбата с климатичните промени. Става въпрос за иск, подаден от швейцарските активистки KlimaSeniorinnen (Възрастни хора в защита на климата) срещу властите в Швейцария. Активистките от движението, обединяващо над 2000 жителки на Швейцария, повечето от които над 70-годишни, заявяват, че заради своя пол и възраст особено тежко преживяват горещините в Европа, предизвикани от климатичните промени.
"Грийнпийс" извади гигантски октопод пред Министерски съвет (ВИДЕО)
Отговорност
Те допълват още, че по време на горещините в Швейцария не могат да излязат от дома си и страдат от редица заболявания. В иска си движението се опита да докаже, че по-голямата част от отговорността за климатичните промени в страната е на държавата. Съдът приел доводите на активистките и постановил, че Швейцария не е изпълнила задълженията си за борба с климатичните промени, в това число по намаляване на емисиите от парникови газове и е нарушила чл. 8 от Европейската конвенция за правата на човека - за правото на личен и семеен живот. Според съда този член осигурява правото на жителите на страната и защита от страна на държавата от отрицателни последици от климатичните промени за живота и здравето.
Още: Твърде скоро: Настъпва краят за императорския пингвин
Първо в историята
ЕСПЧ е задължил властите на Швейцария за изплатят обезщетение в размер на 80 хил. евро като компенсация за разходите. Решението на ЕСПЧ, излязло през април 2024 г., е първото в историята решение по дело за "климатично бездействие". По-рано съдът е отклонил с различни доводи два подобни иска, подадени от активисти в Португалия и френски кмет, чийто град е пострадал от наводнение.
We welcome the European Court of Human Rights @ECHR_CEDH ruling in #KlimaSeniorinnen case v. #Switzerland affirming that States have human rights obligations to sufficiently mitigate #climate change. Ruling provides a basis for determined action & justice globally - @volker_turk pic.twitter.com/NlSLzVMD3b
— UN Human Rights (@UNHumanRights) April 9, 2024
Страни - жертви на климата: България е в топ 10. Защо демографията ни прави уязвими?
Швейцарските власти не могат да обжалват решението и трябва да вземат съответните мерки. Освен това решението е създало задължителен юридически прецедент, с който съдилищата на 46 държави, влизащи в Съвета на Европа трябва да се съобразяват при взимането на решения по аналогични искове. Според BBC News решението на ЕСПЧ може да промени законодателството на тези държави.
Малък морски охлюв може да се окаже съюзник в борбата с климатичните промени