Прогноза на учени: Идва "камшичен удар" от наводнения и суши

13 март 2025, 11:51 часа • 10843 | прочитания

Времето в някои от най-гъсто населените градове в света се променя от суши към наводнения и обратното, тъй като повишаващите се температури оказват влияние върху глобалния воден цикъл, предаде Ройтерс, позовавайки се на изследване, направено по поръчка на благотворителната организация "УотърЕйд" (WaterAid), цитирано от БТА.

Тенденции към повишена влажност се наблюдават в Южна и Югоизточна Азия, докато Европа, Близкият изток и Северна Африка стават все по-сухи, установиха авторите на изследване на метеорологични данни, събирани в продължение на 42 години за над 100 от най-населените градове в света.

Печеливши и губещи

Още: Най-голямото екодело в Швеция: Кралицата на боклука е на съд

"Ще има печеливши и губещи, свързани с изменението на климата. Това вече се случва", казва Майкъл Сингър от Института за изследване на водата към Кардифския университет, един от авторите на изследването.

Анализът на данни показва, че източният китайски град Ханчжоу и индонезийската столица Джакарта са начело на списъка на градовете, които страдат от "климатичен камшичен удар", или бърза смяна на продължителни наводнения и суши.

Петнадесет процента от проучените градове са изправени пред най-лошото от двата свята - едновременно нарастване на екстремните рискове от наводнения и суши, като сред тях са тексаският град Далас, китайският търговски център Шанхай и столицата на Ирак Багдад.

Миналата година китайският крайбрежен град Ханчжоу постави рекорд с повече от 60 дни екстремно високи температури и освен това беше засегнат от тежки наводнения, които принудиха десетки хиляди души да се евакуират.

Още: България е втора по понижение на парниковите емисии в ЕС

В една пета от градовете се наблюдава обрат в климатичните крайности, като столицата на Шри Ланка Коломбо и индийският финансов център Мумбай стават много по-влажни, докато египетската столица Кайро и Хонконг постоянно са по-сухи.

Много градове, които са изградили инфраструктура, за да увеличат максимално оскъдните водни запаси или да намалят щетите от наводненията, сега са изправени пред напълно различни обстоятелства и ще трябва да инвестират, за да се приспособят, предупреждава Майкъл Сингър.

Рекордните суши - "Новото нормално"

Сред малкото градове, в които се наблюдават благоприятни промени, са японската столица Токио, Лондон и южният китайски град Гуанчжоу, в които през периода 2002-2023 г. влажните и сухите месеци са били значително по-малко, отколкото през предходните две десетилетия.

Още: Замърсяването на природата притеснява близо 50% от българите

В края на миналата година ООН предупреди, че рекордните суши по света се превръщат в "новото нормално", което изисква радикални промени.

Повишаване на температурата на Земята дори само с 2 градуса ще доведе до по-малък воден запас у нас, казаха през декември български експерти пред вестник "Аз-буки", цитирани от БТА.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес