Консумацията на ленено семе има противораков ефект, а също така оказв положителен ефект върху сърдечно-съдовата система. Тази храна има широк набор от полезни свойства, съобщава изданието The Times of India. Индийските експерти твърдят, че лененото семе има уникален състав от активни биологични компоненти. По-специално, един от тези компоненти, лигнаните, имат подчертан антиоксидантен и противовъзпалителен ефект, поради което могат да забавят растежа и развитието на раковите клетки.
Още: Кардиолог: Телешко - вдига или сваля холестерола
Още: Билка номер 1 при лошо кръвообръщение
Ползи от лененото семе
Друго вещество в лененото семе е алфа-линоленовата киселина, която също има противовъзпалителен ефект. Това съединение прави ленените семена полезни за предотвратяване и лечение на заболявания, свързани с възпаление (включително сърдечни заболявания, астма или артрит). Освен това тази храна е много богат източник на омега-3.
Скритите вреди на лененото семе - ето за какво да внимаваме
„Омега-3 мастните киселини, на които са богати ленените семена, са отдавна известни със своите противоракови свойства и положителен ефект върху сърдечно-съдовата система. Тези киселини намаляват възпалението, подобряват здравето на артериите и допринасят за цялостното укрепване на сърдечния мускул“, съобщава изданието, позовавайки се на експерти.
Още: Кардиолог: Всички правят тази грешка - как правилно да измерите пулса си
Още: Какво е кортизол и как влияе на кръвното ви налягане
Лекарите отбелязват, че ленените семена не само подобряват защитата срещу сърдечни заболявания и рак, но и помагат за регулиране на теглото. Въпреки малкия си размер, те са богати на фибри, които нормализират храносмилането и създават дълготрайна ситост, което ви позволява да ядете по-малко.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Шум в ушите - кога е опасно състояние?
Още: Лекар: Пада или се вдига кръвната захар при грип и настинка
Лененото семе, освен че е източник на диетични фибри, витамини, макро- и микроелементи, които често липсват в ежедневната ни диета, нормализира храносмилателната система, облекчава заболявания, свързани с язва на стомаха, киселини и запек.
Освен това лененото семе може да се използва за лечение на заболявания, свързани с респираторни инфекции, тъй като има успокояващ и овлажняващ ефект върху лигавицата.
Изследван е и ефектът на продукта върху облекчаването на горещи вълни, възникващи при жени в менопауза. 140 жени приемали 4 супени лъжици ленено семе дневно в продължение на 3 месеца. Това позволи да се намали наполовина честотата на горещите вълни, както и да се подобри общото благосъстояние на субектите, съобщава още изданието.
Още: Неочаквана връзка: Консумацията на тази храна може да увеличи риска от появата на деменция
Още: Лекар: Гликемичният индекс и гликемичният товар - основни разлики
Популярността на растителния продукт до голяма степен се влияе от наличието в неговия състав на полиненаситени мастни киселини и фитохормони, които могат да компенсират дефицита на естроген в женското тяло. Когато се консумират, полиненаситените мастни киселини насърчават метаболитния процес. Здравословните мазнини повишават пропускливостта на клетките на тялото, което насърчава повишеното снабдяване с хранителни вещества към тях. Основните полезни свойства на тези мазнини включват:
- активиране на метаболитни процеси;
- премахване на сухота и дразнене на кожата;
- намаляване на броя и дълбочината на бръчките;
- тонизиране, повишаване на еластичността на кожата;
- подобряване на структурата на косата и ноктите.
Подобно на рибеното масло, лененото семе помага да се справите с признаците на преждевременно стареене. Лигнаните в състава му също помагат за забавяне на появата на признаците на стареене. Фитохормони се съдържат във външната част на всяко семе лен. Поради факта, че предотвратяват окислителните процеси, стареенето се забавя. Тези вещества стабилизират производството на естроген, което от своя страна има положителен ефект върху функционирането на опорно-двигателния апарат, сърдечно-съдовата система и предотвратява развитието на рак и женски заболявания.
Каква дневна доза ленено семе е полезна за организма ни?
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.