Студени тръпки, боцкане, парене и други подобни усещания в долните крайници представляват симптоми за едно от често срещаните нарушения на чувствителността - парестезия. Такова състояние възниква обикновено от умора на краката, след къпане, поради временно прекъсване на кръвоснабдяването или механично дразнене на нерв и най-често е преходно. Парестезията обаче може да бъде и хронична - в такъв случай се появява най-често в резултат на различни сериозни нарушения и вече изисква назначаването на специализирано лечение.
Ето какво разказва д-р Диего де Кащру.
Причини за изтръпване и настръхване на краката
Студените тръпки, възникващи без видима причина, усещането за настръхване на крака, чувството за парене в долните крайници показват най-често нарушения в инервацията на меки тъкани и кръвоносни съдове поради увреждане на различни части от нервната система.
Причината за това може да бъдат както инфекциозни и туморни лезии в тази система, така и автоимунни и невродегенеративни процеси. Например, изтръпването и паренето на крайниците са сред първите признаци на развитието на множествена склероза. По-често възникват увреждания на периферните нерви – полиневропатия; явление, което е най-характерно за захарен диабет, алкохолизъм, ХИВ, болести на щитовидната жлеза и тежки отравяния.
Полиневропатията се характеризира със студени или температурно неутрални тръпки по краката, бодежи, парене, настръхване, намалена или повишена тактилна чувствителност, които състояния са придружени също и от болка. Подобни симптоми налагат неотложна и спешна медицинска помощ и назначаване на комплексно лечение на цялата нервна система.
Защо на някои хора им е постоянно студено, а на други винаги им е горещо?
Защо възниква усещане за студени тръпки по краката?
Причините за настръхване на краката може да бъдат различни нередности в артериалния или венозния кръвопоток. Парене и изтръпване може също да се провокират от:
- хронична венозна недостатъчност;
- облитерираща (запушваща) атеросклероза;
- облитериращ тромбангиит;
- емболия и тромбоза на артериите;
- тромбофлебит на повърхностни и дълбоки вени;
- флеберизъм;
- при захарен диабет - увреждащи изменения в стените на кръвоносните съдове.
Всъщност всяко увреждане в кръвоснабдяването на крайника неизбежно води до нарушаване на проводимостта на нервните импулси и развитие на всякакви неприятни усещания.
Полезен ли е студеният душ – вижте какво казват учените
Увреждането на артериите и вените налага бърза медицинска помощ и назначаване на сериозно лечение, което ще сложи бариера пред зловредно прогресиране на заболяването. При липса на адекватна терапия вероятността от развитие на гангрена е висока, при което се стига до ампутация на долния крайник.
Лечение на студени тръпки, настръхване, бодежи, усещане за парене в краката
Назначаването на необходимото лечение за студени тръпки, настръхване, парене, бодежи и други неприятни усещания в крака е възможно само след установяване на точната причина за появата им. Първичната диагностика на заболяването, предизвикало такова състояние, се извършва от личен (общопрактикуващ) лекар. След събиране на анамнеза и провеждане на редица лабораторни и инструментални изследвания, болният бива насочен за ефективно лечение към високоспециализиран медик: невролог, съдов хирург, ендокринолог или дерматолог.
Категорично не се препоръчва да се занимавате със самолечение на необичайно изтръпване на краката, тъй като без квалифицирана и навременна терапия основните заболявания има тенденция бързо да прогресират в негативна насока.
Внимание! Статията не е медицинско упътване или инструкция. Обръщайте се към медик-специалист!