Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Това са най-опасните хапчета в жегата

24 юли 2023, 18:33 часа

Приемът на определени хапчета може да повлияе на способността на тялото да регулира температурата, което означава, че то не може да се охлади по обичайните начини в жегата. Това се отнася най-вече за антидепресантите, които увеличава риска от проблеми като треска, предупреждава фармацевтичният химик д-р Ниал Уит. 

Той споделя, че според проучване на учени от университета в Сидни, хората, които приемат антидепресанти, трудно понасят жегата и са изложени на повишен риск от топлинен удар, припадък и дехидратация.

Защо тези хапчета са опасни в жегата?

Фармацевтът обяснява, че реакцията на организма към различните лекарства може да варира, но като цяло антидепресантите увеличават риска от проблеми с топлината. Селективните инхибитори на обратното захващане на серотонина водят до повишено изпотяване, което може да доведе до дехидратация поради големи загуби на течности.

Лекар: 20 череши заместват 1 хапче от това

Д-р Уит допълва, че антидепресантите могат да повлияят на способността на тялото да регулира температурата, което означава, че то не може да се охлади по обичайните начини – като изпотяване и ожадняване.

Следователно хората, които ги преимат, са много по-склонни да имат непоносимост към топлина. Това означава, че те имат повишен риск от топлинен удар, припадъци в жегата и дехидратация.

От друга страна, трицикличните антидепресанти спират производството на пот, което също може да доведе до прегряване на тялото, както и да затрудни регулирането на температурата.

„Трицикличните антидепресанти могат да ви накарат да се потите по-малко“, каза Уит, защото те действат като антихолинергици, което означава, че на практика спират потните ви жлези да произвеждат пот. Ние се потим, за да се охладим, така че ако не се потите, тогава не можете да регулирате телесната си температура правилно и има вероятност да прегреете“, казва лекарят.

Вижте още: Лекар: Всички го пием, но това е най-токсичното хапче за черния дроб

Най-честит неразположения в жегата като топлинен удар и топлинно изтощение, възникват, когато тялото не е в състояние да регулира температурата си. Те могат да увредят мозъка и други жизненоважни органи, които не могат да работят правилно при високи температури.

Симптомите на топлинен удар включват: обилно изпотяване или гореща суха кожа, объркване и неясен говор, много висока телесна температура, гърчове и загуба на съзнание.

Специалистът допълва, че в същото време е недопустимо да се спира приема на антидепресанти по време на големи горещини. За да останете хидратирани, пийте много вода, добавете сол и захар към нея. По този начин ще компенсирате загубените минерали и полезни вещества.

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес