Руският ендокринолог д-р Диляра Лебедева коментира симптомите на диабет, които могат да се появят първи.
Първият сутрешен симптом на диабет
Една от първите прояви на коментираното заболяване е състояние на слабост и умора сутрин, което възниква в резултат на резки скокове в нивата на захарта през нощта. В допълнение, първоначалните симптоми на включват често събуждане през нощта заради позиви за уриниране.
Като друг възможен симптом д-р Лебедева посочва внезапните промени в настроението.
4 храни, които водят до инсулинова резистентност и диабет
„Тези признаци може да показват инсулинова резистентност, състояние, при което тялото губи способността си да използва ефективно инсулина“, споделя лекарят.
Специалистът съветва пациентите с подобни симптоми да проверят нивото на кръвната си захар. Диляра Лебедева подчертава, че ранното откриване на съществуващ диабет спасява човек от много опасни усложнения, включително сърдечно-съдови заболявания, мастна чернодробна и бъбречна недостатъчност.
Симптоми на диабет
Те включват:
- често уриниране и чувство на неутолима жажда;
- бърза загуба на тегло, често с добър апетит;
- чувство на слабост или умора;
- бърза уморяемост;
- замъглено зрение ( появата на “бели петна” пред очите);
- намалено либидо;
- изтръпване и болка в крайниците;
- усещане за тежест в краката;
- световъртеж;
- продължително протичане на инфекциозни заболявания;
- бавно зарастване на рани;
- спад на телесната температура под средната;
- крампи на мускулите на прасеца;
Ако забележите подобни симптоми, трябва незабавно да се консултирате с лекар. Захарният диабет е много сериозно и опасно заболяване.
Диагнозата диабет се поставя въз основа на кръвен тест за съдържание на захар (гликемия), в спорни случаи - след прилагане на глюкоза. Ако пациентът има симптоми, характерни за диабета (жажда, обилно уриниране, глад или загуба на тегло), е достатъчен тест за кръвна захар. Ако нейното ниво е повишено, това е диабет. Ако пациентът няма типични симптоми на диабет, а има само подозрение за заболяването, се провежда тест за глюкозен толеранс. По реакцията на организма се установява дали наистина става въпрос за диабет или само за нарушен глюкозен толеранс.
За да се постави диагноза захарен диабет, е необходимо да се определи нивото на кръвната захар: ако нивото на кръвната захар на гладно се повиши (време на последното хранене > 8 часа) повече от 7,0 mmol/l два пъти в различни дни, диагнозата е извън съмнение.
Ако нивото на кръвната захар на гладно е по-малко от 7,0 mmol/l, но над 5,6 mmol/l, трябва да се направи тест за глюкозен толеранс, за да се изясни състоянието на въглехидратния метаболизъм. Процедурата за провеждане на този тест е следната: след определяне на нивото на кръвната захар на празен стомах (период на гладуване от най-малко 10 часа) трябва да вземете 75 грю глюкоза. Следващото измерване на кръвната захар се прави след 2 часа. Ако нивото на кръвната захар е повече от 11,1, можем да говорим за наличие на диабет. Ако нивото на кръвната захар е под 11,1 mmol/l, но над 7,8 mmol/l, се говори за нарушен въглехидратен толеранс. Ако нивата на кръвната захар са по-ниски, тестът трябва да се повтори след 3-6 месеца, пояснява експертът.
Този сутрешен симптом издава диабет или болна щитовидна жлеза
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.