Хематологът и онколог Александър Серяков споделя, че ако внезапно се появи чувство на умора и проблеми с паметта, човек трябва да се подложи на кръвно изследвания за проверяване нивата на хемоглобина, чиито ниски показатели се свързват с анемия.
Симптоми, издаващи анемия
„Човек, страдащ от анемия, често се задъхва дори при леко физическо усилие или изкачване на стълби“, казва експертът.
Учени: Кога и как е правилно да се приемат добавки с желязо
Като признаци на анемия лекарят посочва също сънливост, тъмни петна пред очите, шум в ушите, световъртеж, особено при изправяне, както и чести главоболия.
„Влошаването на мозъчната функция възниква поради хипоксия (липса на кислород). Най-тежките случаи могат да бъдат придружени с припадък“, казва още онкологът.
"Има обаче лека анемия, която често се открива случайно при лабораторни изследвания. Трябва да внимавате, ако външният ви вид се влоши без видима причина. Например, появява се бледа и суха кожа, сърбеж и пукнатини, особено в ъглите на устата, косата пада и расте бавно. Освен това липсата на желязо се отразява на здравето на ноктите - те се цепят и променят формата си. Също така по тялото се появяват синини без причина", допълва експертът.
Причини за анемия
Развитието на това заболяване се дължи на много фактори. Всеки от тях може да провокира кръвни заболявания, но в повечето случаи те атакуват едновременно. Комплексното въздействие върху организма води до развитие на кръвни заболявания и желязодефицитна анемия. Най-честите причини за анемия са:
- Естеството на храненето. Това е най-популярната причина и в същото време най-коварната. Проблемът е, че винаги можете да подобрите храненето си, но това е последното нещо, за което хората мислят. Липсата на храни, съдържащи желязо, води до заболяване;
- Редица заболявания, които провокират нарушаване на производството на червени кръвни клетки в костния мозък. Анемията е придружена от бъбречна патология, ендокринна недостатъчност, изчерпване на протеини, някои видове хронични инфекции, както и рак;
- Хемолиза. Това е състояние, при което червените кръвни клетки в кръвта са унищожени, продължителността на живота им е значително намалена. Това може да се установи само чрез кръвен тест. В нормално състояние червените кръвни клетки трябва да живеят 4 месеца. Но при определени патологични процеси продължителността на живота им значително намалява. На този фон се появяват признаци на анемия и се наблюдава прогресия на заболяването;
- Нарушаване на процеса на абсорбция и проблеми със стомашно-чревния тракт. Усвояването на желязото става в стомаха, както и в горната част на тънките черва. При патологии на тези органи процесите могат да бъдат нарушени и да се появи анемия;
- Хронична загуба на кръв. Най-важната причина за заболяването е загубата на кръв от различни видове. При чести кръвотечения от носа, стомашно-чревни кръвоизливи, менструация и подобни явления се получава недостиг на кръв. В този случай е необходимо лечение на анемия, в противен случай прости здравословни проблеми ще се превърнат в сериозни патологии.
Това са редица основни причини, които провокират желязодефицитна анемия. Въпреки факта, че анемията се характеризира като явление, а не като отделен вид заболяване, тя води до пагубни последици. Кръвта не насища органите с полезни компоненти и те започват да работят неправилно.
Анемия: 10 симптома, които не бива да игнорирате
Важно: Статията не заместеа балансираното хранене и консултацията със специалист!