Мандарините са едни от плодовете, с които свързваме Коледа и Нова година. Но въпреки че са вкусни и полезни, необходимо е да се ограничи количеството от тях, което се консумира на ден. Неконтролираната им консумация увеличава риска от развитие на опасни заболявания.
Още: Лекар: Това е най-полезното сирене, яжте по 50 гр на ден от него, здравен съвет за деня, 25 декември
Влияние на мандарините върху човешката кръв
Руският лекар Саня Ислямова обяснява това по-подробно, разяснявайки как този плод влияе на човешката кръв. Според нея нормалният брой мандарини на ден е една или две. Превишавайки нормата, киселината от плода започва да влияе върху структурата на кръвта, променяйки нейния състав от алкален към по-кисел. Това води до повишен риск от рак. Специалистът припомня, че именно кръвта е отговорна за доставката на кислород и други важни елементи до клетките на тялото.
Лекар: Хората с тези 4 заболявания трябва да забравят за мандарините
Ислямова също не препоръчва да се комбинират мандарини с алкохолни напитки, тъй като тялото може неочаквано да реагира на голям излишък от въглехидрати.
Още: Лекар: Вино - как влияе на пикочната киселина
Още: Кардиолог: Пуешко месо - как влияе на холестерола
Мандарината е цитрусов плод, който може да предизвика алергични реакции, ако се яде твърде много. Киселите плодове не се препоръчват за хора със заболявания на храносмилателната система: гастрит, колит, пептична язва, както и проблеми с панкреаса и жлъчния мехур. Не се препоръчват да се дават мандарини на деца под една година.
Този плод има и някои предимства. Благодарение на изобилието от витамини А и С, цитрусът подобрява състоянието на кожата. Освен това ускорява зарастването на рани и се бори с преждевременните признаци на стареене : бръчки, сухота, намалена еластичност на кожата. Аскорбиновата киселина в състав му също така стимулира синтеза на колаген, протеин, който е необходим за изграждането на кости, сухожилия, коса и нокти.
Можете да ядете мандарини по-често, за да намалите риска от камъни в бъбреците. Учени от университета Фридрих II в Неапол установиха, че диета, богата на цитрусови плодове, повишава нивото на цитрати в урината. Тези вещества инхибират кристализацията и утаяването на калциевите соли, които се превръщат в твърди отлагания - калцификации.
Като всеки цитрус, така и мандарините съдържат флавоноиди, които не само облекчават възпалението, но и предпазват тялото от дисбаланс на свободните радикали и оксидативен стрес, което може да доведе до увреждане на тъканите и рак. В допълнение, тези антиоксиданти могат да инхибират растежа на раковите клетки. При това полезна е не толкова пулпата на мандарините, а кората им - в нея има най-много флавоноиди. По отношение на флавоноидите в нея, тяхното количество превъзхожда кората на лимона и грейпфрута.
Още: Лекар: Кафе - вдига или сваля холестерола
Още: Лекар: Бира - вдига ли пикочната киселина
Още: Ендокринолог разкри по колко мандарини могат да се ядат на ден
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.