Мандарините са едни от плодовете, с които свързваме Коледа и Нова година. Но въпреки че са вкусни и полезни, необходимо е да се ограничи количеството от тях, което се консумира на ден. Неконтролираната им консумация увеличава риска от развитие на опасни заболявания.
Влияние на мандарините върху човешката кръв
Руският лекар Саня Ислямова обяснява това по-подробно, разяснявайки как този плод влияе на човешката кръв. Според нея нормалният брой мандарини на ден е една или две. Превишавайки нормата, киселината от плода започва да влияе върху структурата на кръвта, променяйки нейния състав от алкален към по-кисел. Това води до повишен риск от рак. Специалистът припомня, че именно кръвта е отговорна за доставката на кислород и други важни елементи до клетките на тялото.
Лекар: Хората с тези 4 заболявания трябва да забравят за мандарините
Ислямова също не препоръчва да се комбинират мандарини с алкохолни напитки, тъй като тялото може неочаквано да реагира на голям излишък от въглехидрати.
Мандарината е цитрусов плод, който може да предизвика алергични реакции, ако се яде твърде много. Киселите плодове не се препоръчват за хора със заболявания на храносмилателната система: гастрит, колит, пептична язва, както и проблеми с панкреаса и жлъчния мехур. Не се препоръчват да се дават мандарини на деца под една година.
Този плод има и някои предимства. Благодарение на изобилието от витамини А и С, цитрусът подобрява състоянието на кожата. Освен това ускорява зарастването на рани и се бори с преждевременните признаци на стареене : бръчки, сухота, намалена еластичност на кожата. Аскорбиновата киселина в състав му също така стимулира синтеза на колаген, протеин, който е необходим за изграждането на кости, сухожилия, коса и нокти.
Можете да ядете мандарини по-често, за да намалите риска от камъни в бъбреците. Учени от университета Фридрих II в Неапол установиха, че диета, богата на цитрусови плодове, повишава нивото на цитрати в урината. Тези вещества инхибират кристализацията и утаяването на калциевите соли, които се превръщат в твърди отлагания - калцификации.
Като всеки цитрус, така и мандарините съдържат флавоноиди, които не само облекчават възпалението, но и предпазват тялото от дисбаланс на свободните радикали и оксидативен стрес, което може да доведе до увреждане на тъканите и рак. В допълнение, тези антиоксиданти могат да инхибират растежа на раковите клетки. При това полезна е не толкова пулпата на мандарините, а кората им - в нея има най-много флавоноиди. По отношение на флавоноидите в нея, тяхното количество превъзхожда кората на лимона и грейпфрута.
Още: Ендокринолог разкри по колко мандарини могат да се ядат на ден
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.