Конституционният съд на Южна Корея, съобщи днес, че ще реши в петък дали да отстрани от длъжност подложения на импийчмънт президент Юн Сук-йол, предаде Асошиейтед прес и БТА. Контролираното от опозицията южнокорейско Национално събрание гласува през декември за импийчмънт на Юн заради решението на президента да въведе за кратко военно положение на 3 декември 2024 г., отменено само часове по-късно от парламента и предизвикало най-тежката политическа криза в Южна Корея от десетилетия, която продължава вече няколко месеца. Още: Южнокорейският президент се изправи пред съда
Оттогава Конституционният съд разисква дали да потвърди импийчмънта и официално да отстрани Юн от длъжност или да му върне президентските правомощия.
Обвинението
Още: Съдът в Южна Корея се произнесе за импийчмънта на премиера
Южнокорейската прокуратура обвини задържания президент Юн Сук Йол в ръководене на бунт поради обявеното от него на 3 декември 2024 година военно положение, предаде "Ройтерс". Така Юн става първият действат обвинен президент на страната. Обвинението идва и ден преди да изтече срокът на задържане на Юн, който беше задържан на 19 януари след няколко неуспешни опита. По закон заподозреният трябва да бъде освободен, ако не бъде повдигнато обвинение в рамките на периода на задържане.
Службата за разследване на корупция за високопоставени длъжностни лица, кояторъководи разследването срещу президента, прехвърли случая на прокуратурата миналата седмица, тъй като агенцията няма законовото право да повдига обвинение срещу него.
Основната опозиционна партия окачестви ареста на Юн като първа крачка към възстановяване на демокрацията и върховенството на закона, отбелязва южнокорейската осведомителна агенция Йонхап. Обявеното от Юн Сук-йол военно положение в началото на декември хвърли в смут южнокорейците и предизвика безпрецедентни политически сътресения в страната, смятана за една от най-жизнените демокрации в Азия. На 14 декември законодателите гласуваха за импийчмънт и временното отстраняване на Юн от длъжност.
Още: Освободиха от ареста отстранения президент на Южна Корея
Първият опит за арест на Юн на 3 януари се провали след напрегнато многочасово противопоставяне с президентската охрана, която отказа да се оттегли, когато следователите се опитаха да изпълнят заповедта си. Оттогава съвместен екип на CIO и полицията е осигурил нова заповед и е събрал до 1000 души за опита за задържане на Юн в сряда, според съобщения в местните медии. Те също така заплашиха да задържат всеки, който възпрепятства ареста на действащия лидер. Около 30 депутати от управляващата Партия на народната власт на Юн също са пристигнаха в резиденцията, за да блокират разследващите.
Още: Започва последното изслушване за импийчмънт на президента на Южна Корея