Според руския диетолог д-р Мариат Мухина яденето на черен шоколад в напреднала възраст е полезно за поддържане на функционирането на кръвоносните съдове и мозъка и здравословни нива на холестерола в кръвта.
Още: Колко ефективни са хранителните добавки и витамините?
Още: Алкалната вода е истинско чудо: Поливайте цветята, варете зеленчуците и пийте на гладно
Ползи от шоколада за възрастните хора
Доктор Мухина отбелязва, че този продукт съдържа полезни вещества като витамини от група В, магнезий, калций, калий и желязо. Освен това е източник на антиоксидант, който подобрява мозъчната дейност при възрастните хора.
„Черните шоколадови изделия, в сравнение с други видове, ще има най-високо съдържание на теобромин, антиоксидант, който е полезен за мозъчните клетки. Той има стимулиращ ефект, подобрява когнитивните и интелектуалните функции, повишава скоростта на реакцията, вниманието и концентрацията, което е важно за възрастните хора“, посочва д-р Марият Мухина.
Лекар разкри какво се случва кръвното след 2 седмици, ако всеки ден ядете шоколад
Още: Лекар: Болното гърло не винаги е от вирус и настинка, причината може да е тази
Още: Кардиолог: Портокали - вдигат или свалят холестерола
Лекарят също така заяви, че това лакомство помага на възрастните хора да стабилизират холестеролните нива, което подобрява защитата срещу опасни съдови патологии, включително инфаркти, удари и атеросклероза. В допълнение, продуктът намалява склонността към депресия и спомага за поддържане на добро настроение.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Експертът препоръчва да се консумира парченце от него през първата половина на деня. По-добре е да го избягвате вечер, поради съдържащия се в него кофеин.
Този вкусен деликатес съдържа изобилие от антиоксиданти. Нещо повече, тяхното количество е дори по-голямо, отколкото в зеления чай, който се слави със своята ефективност в борбата за здраве и благополучие. Антиоксидантите помагат на тялото да се бори със стареенето и рака. А биофлавоноидите успешно намаляват риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания. И не само те – доказана е ефективността на флавоноидите като превантивна мярка и в борбата с последствията от мозъчно-съдови инциденти. При деменция, повишен риск от инсулт и други подобни състояния приемът на този антиоксидант е успешна терапия.
Още: Кардиолог: Това е навик №1 за сваляне на кръвното
Още: Лекар: Яжте сиренето с това, за да се предпазите от настинки през зимата
Кофеинът и теоброминът в малки количества повишават тонуса, повишават работоспособността и леко повишават кръвното налягане. Следователно в малки количества е отлична помощ за ученици, студенти и тези, които активно работят по сериозни проекти.
Минералите и микроелементите в състава на това вкусно лакомство помагат за укрепване на зъбния емайл, подхранват мозъка, подобряват метаболизма, балансират кръвното налягане, водно-електролитния баланс. Консумацията му подобрява настроението и помага в борбата със стреса и нервното напрежение. Дори малко парченце от това лакомство помага да се повиши нивото на серотонин в кръвта - хормонът на щастието.
Още: Лекар разкри какво се случва с мозъка на хората, които ядат шоколад всеки ден
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.