Тиквичките са богати на витамини и минерали, които са отговорни за функцията на почти всички жизненоважни системи в тялото, а именно: витамини от група В (В1, В2, В9), аскорбинова киселина (само 100 г тиквички съдържат почти 17% от препоръчителния дневен прием), никотинова киселина, витамини А и Е, желязо, магнезий, цинк и калий. Ежедневната консумация на тиквички дава тласък на активното функциониране на имунната система, казва руският лекар Наталия Игнатова.
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Ползи от тиквичките за сърцето
„Тиквичките са полезни за всички системи на тялото“, казва гастроентерологът Наталия Игнатова.
1 капка от това: Реколтата на доматите и тиквичките няма да има прибиране
"Съдържат витамини В1, В2, В9, А, Е, РР, микроелементи - желязо, магнезий, цинк, калий, което прави този зеленчук незаменим за сърцето, най-вече при пациенти със заболявания на сърдечно-съдовата система; трябва да се консумира за профилактика на артериална хипертония и коронарна болест заболяване на сърцето, аритмии", казва специалистът.
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Тиквичките съдържат магнезий и калий, които пряко влияят върху храненето на сърдечния мускул. Зеленчукът също така съдържа желязо, което помага за стабилизиране на кръвообращението и увеличаване на количеството кислород в кръвта. Колкото по-високо е нивото на кислород, толкова по-издръжливо и по-силно става тялото, особено сърцето. Заслужава да се отбележи, че тиквичките практически не съдържат натрий, което ги прави много полезни за хора с различни заболявания на сърдечно-съдовата система.
Други ползи от тиквичките
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Тиквичката е източник на каротеноиди: лутеин и зеаксантин. Повечето от тях се намират в кожата на плода. Тиквичките съдържат значително количество фибри, които подобряват работата на стомашно-чревния тракт.
Благодарение на високото съдържание на фибри, този зеленчук е полезен при храносмилателни проблеми. Той подобрява чревната подвижност и помага в борбата със запека, стимулирайки растежа на полезната микрофлора.
„При храносмилането фибрите набъбват и предизвикват усещане за ситост, което в комбинация с ниското съдържание на калории в продукта спомага за намаляване на теглото и поддържане на добър тонус на тялото“, казва д-р Наталия Игнатова.
Могат ли тиквичките да са вредни?
Поради порестата структура тиквичките могат да натрупват не само полезни, но и вредни вещества. Ако са отгледани на замърсена почва, пълна с торове, нитрати, пестициди и други химикали, те могат да причинят алергии, гадене и дори отравяне.
"Ако има явни признаци на инфекция, растението не трябва да се яде. Такива плодове могат да натрупват различни токсични вещества, които могат да навредят на здравето", казва д-р Наталия Игнатова.
Лекарят допълва, че в противен случай цялата вреда от тиквичките се свежда до лична непоносимост и противопоказания.
Кога и през колко време се прибира реколтата от тиквички?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!