Орехите са здравословни - отличават се с високо съдържание на алфа-линоленова киселина и имат противовъзпалителен ефект. Д-р Джени Станфорд, добавя, че омега-3 мастните киселини могат да подобрят нивата на холестерола, а антиоксидантите могат да намалят оксидативния стрес.
Още: Кардиолог: Телешко - вдига или сваля холестерола
Още: Билка номер 1 при лошо кръвообръщение
Експертът допълва, че тази ядка съдържа фибри, които помагат на микробиома на червата и насърчават когнитивното функциониране. Но тя допълва, че орехите могат да бъдат опасни за определена група от населението, която включва приблизително 1 от 7 възрастни, а 9 от 10 не знаят за това - това са хората, които са алергични към ядки. Освен тях има и друга група от хора с определени заболявния - за тях коментираната ядка може да бъде опасна.
Заболявания, при които орехите са вредни
"По-скоро говорим за хора с бъбречно заболяване. Признаците на бъбречно заболяване включват по-често уриниране, суха кожа, кървава или пенеста урина, мускулни крампи и подуване на краката", казва специалистът.
Яжте по 5 броя сутрин: Чудодейна храна за понижаване на холестерола
Още: Кардиолог: Всички правят тази грешка - как правилно да измерите пулса си
Още: Какво е кортизол и как влияе на кръвното ви налягане
Д-р Станфорд пояснява, че не всички пациенти с бъбречно заболяване трябва да избягват или ограничават консумацията на орехи.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Шум в ушите - кога е опасно състояние?
Още: Лекар: Пада или се вдига кръвната захар при грип и настинка
„Само пациенти с напреднало хронично бъбречно заболяване и тези на диализа ще трябва да се съсредоточат върху ограничаване (ако не и пълно избягване) на консумацията на орехи“, казва лекарят.
Специалистът отбелязва се, че орехите са богати на две хранителни вещества, които могат да бъдат токсични, ако се консумират в големи количества - фосфор и калий. Дори и да не се консумират в големи количества, бъбреците на хората с хронични бъбречни заболявания не могат да преработват добре калия и фосфора.
„Ключовият момент тук е, че бъбреците помагат за поддържането на нормални нива на фосфор и калий. Въпреки това, за съжаление, пациентите в напреднал стадий и пациентите на диализа нямат този лукс, така че те са изложени на висок риск от прекалено високи нива на тези два елемента“, обяснява експертът.
Още: Неочаквана връзка: Консумацията на тази храна може да увеличи риска от появата на деменция
Още: Лекар: Гликемичният индекс и гликемичният товар - основни разлики
Д-р Станфорд допълва, че както орехите, така и техните братовчеди бадемите също съдържат оксалати, които могат да причинят камъни в бъбреците, ако се консумират в големи количества.
"Пациентите с хронични бъбречни заболявания трябва внимателно да следят диетата си, за да контролират заболяването“, казва специалистът.
Експертът допълва, че орехите са здравословни, като отбелязва, че са с високо съдържание на алфалиноленова киселина, храна с високо съдържание на омега-3, и че имат противовъзпалителни ефекти.
„Чрез намаляване на възпалението, тази ядка поддържа здравето на няколко системи в тялото ви, включително сърдечно-съдовата, стомашно-чревната и ендокринната системи. Това намалява риска от сърдечно-съдови заболявания. Орехите насърчават здравето на червата и мозъка, а техните противовъзпалителни свойства намаляват риска на човек за развитието на рак“, казва още специалистът.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!