Възлите на щитовидната жлеза невинаги са причина за паника. Рускят ендокринолог д-р Олеся Пидмуряк обясни на каква възраст могат да се появят и при какви обстоятелства. Експертът споделя и начините за предпазване от тях. Лекарят пояснява и кои са симптомите, които издават сериозен проблем.
Възли на щитовидната жлеза - какво представляват и защо се появяват?
Според ендокринолога д-р Олеся Пидмурняк възлите на щитовидната жлеза са плътни или пълни с течност образувания, които възникват в тъканите на жлезата. Срещат се доста често и се откриват при 30-50% от хората на ултразвук, особено след 40 години.
По-специално те могат да възникнат в следните случаи:
- йоден дефицит - недостатъчният прием на йод води до промени в щитовидната жлеза
- наследственост - генетично предразположение, което може да увеличи риска от появата им
- възпаление или нараняване - инфекция или механично увреждане на жлезата
- хормонални промени - особено по време на бременност или менопауза
- доброкачествени тумори - аденоми или кисти
Тези ядки регулират хормоните на щитовидната жлеза
"Възлите на щитовидната жлеза не са повод за притеснение, тъй като повечето никога не причиняват симптоми и не изискват лечение, а само наблюдение. Само около 5-10% от възлите могат да бъдат ракови. Въпреки това е важно да се прегледате и да се консултирате с лекар. Трябва незабавно да се консултирате с лекар, ако има бързо увеличаване на възела, болка във врата или затруднено преглъщане, промяна в гласа и усещане за натиск във врата", казва ендокринологът.
Повечето възли на щитовидната жлеза не причиняват симптоми. Често възлите се откриват случайно по време на рутинен преглед от лекар по време на ултразвуково изследване на щитовидната жлеза.
Лекар: Яжте ги всеки ден, с тези 5 храни хормоните на щитовидната жлеза ще са в норма
“Понякога пациентите могат сами да открият възли. Пред огледалото, докато закопчавате яката си или слагате колие, може да забележите бучка на врата си. Ако възелът е достатъчно голям, той може да притисне трахеята или хранопровода, причинявайки затруднено дишане, затруднено преглъщане или „усещане за гъделичкане в гърлото“, казва лекарят.
Превенция на възли на щитовидната жлеза
“За да предотвратите развитието на възли на щитовидната жлеза, можете да използвате йодирана сол в ежедневната си диета. Хората в риск (бременни жени и жени по време на кърмене) трябва допълнително да приемат йод в доза от 200-250 mcg или друга, в съответствие с препоръките на лекаря”, казва ендокринологът.
Лекар: Как киселото зеле влияе на щитовидната жлеза?
Симптоми на заболявания на щитовидната жлеза
Симптомите на заболяване на щитовидната жлеза могат да варират в зависимост от вида на заболяването.
- Хипертиреоидизъм (повишена активност):безсъние, нервност, загуба на тегло, безпокойство,тахикардия(повишена сърдечна честота > 90 удара в минута).
- Хипотиреоидизъм (намалена активност): умора, намалена активност, студени вълни, наддаване на тегло.
Честите симптоми също включват проблеми с концентрацията, промени в настроението, суха кожа и коса и увеличаване или намаляване на размера на щитовидната жлеза.
Функции на щитовидната жлеза
Щитовидната жлеза е човешка ендокринна жлеза, чиято задача е да съхранява йод и да синтезира йодсъдържащи хормони (йодтиронини). Тези хормони, особено тироксин (тетрайодтиронин, Т4) и трийодтиронин (Т3), играят важна роля в регулирането на метаболизма, растежа на отделните клетки и цялостното функциониране на тялото.
Лекар: Яжте тези 2 храни и ще забравите за проблемите с щитовидната жлеза
Разположена на шията под ларинкса пред трахеята, щитовидната жлеза има формата на пеперуда и се намира на повърхността на тироидния хрущял. Нейната структура включва фоликули, състоящи се от външна и вътрешна мембрана, кръвоносни съдове и колоид.
Щитовидната жлеза е ендокринна жлеза, в която клетките, наречени тироцити, произвеждат два хормона: Т4 и Т3. Тези хормони контролират метаболизма, енергийните процеси, както и растежа и съзряването на тъканите и органите. С-клетките, принадлежащи към дифузната ендокринна система, отделят калцитонин, който е един от факторите, които регулират калциевия метаболизъм в клетките и участва в процесите на растеж и развитие на костната тъкан заедно с други хормони.
Прекомерно (хипертиреоидизъм,тиреотоксикоза) или недостатъчна (хипотиреоидизъм) функционална активност на щитовидната жлеза може да причини различни заболявания.
Лекар: Ако пиете лекарства за щитовидната жлеза, не яжте тези храни
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!