Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Яжте тези 2 храни и ще забравите за проблемите с щитовидната жлеза

13 ноември 2024, 15:14 часа

Щитовидната жлеза регулира функцията на няколко органи и системи на тялото с помощта на хормоните, които произвежда. При смущения в нейнат дейност: метаболизмът, благосъстоянието и работата на сърцето се влошават. 

Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта

Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет

Ендокринологът от клиниката Ройберг Наталия Тананакина препоръчва консумацията на две храни съдържат микроелементи, необходими за здравето на щитовидната жлеза - риба и чесън.

Храни за здрава щитовидна жлеза 

"На първо място, диетата трябва да включва морска риба - херинга, треска, скумрия и представители на сьомгата. Той, както и морските дарове и водораслите, съдържат тирозин, йод и селен, достатъчно фосфор, калций и витамин D. Освен това те служат като източник на Омега-3 полиненаситени мастни киселини. Друг важен продукт за поддържане на нормалната функция на щитовидната жлеза е чесънът. Пикантният зеленчук има своите предимства", казва специалистът.

Как киселото зеле влияе на щитовидната жлеза?

Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци

Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола

„Обогатява организма с три основни микроелемента, както и с витамини от група В и фосфор. Трябва да ядете пресен чесън“, обясни лекарят.

Наред с чесъна, лукът и спанакът, богати на фосфор, цинк, натрий и манган, ще бъдат ценна добавка към менюто.

"Йодът е необходим за здравето на щитовидната жлеза. Неговият дефицит може да бъде попълнен с йодсъдържащи плодове, включително райска ябълка и фейхоа", казва специалистът.

„Складът“ на йод в нашето тяло, както и „производителят“ на йодсъдържащи хормони (тироксин, трийодтиронин) е щитовидната жлеза. Йодът регулира метаболизма и стимулира функционирането на клетките на имунната система. През целия си живот ние приемаме не повече от една чаена лъжичка йод отвън, но дефицитът на този микроелемент - в зависимост от нивото на дефицит - може да причини раздразнителност, умора, изпотяване, главоболие, внезапни промени в теглото, памет увреждания, проблеми със сърдечно-съдовата и дихателната система.

Още: Кафе - как влияе на кръвната захар и опасно ли е при диабет

Още: Народни БИЛЕТА за сваляне на високото кръвно - ДЕЙСТВАТ без засечка

Най-забележимите прояви на йоден дефицит са растеж на гушата в областта на шията (щитовидната жлеза се увеличава и в напреднала възраст в нея могат да се образуват токсични възли), както и при нисък интелект.

Тялото ни получава 90% от йода от храната, останалите 10% идват от водата и въздуха. Жителите на крайбрежните райони са най-облагодетелствани в това отношение. Освен това за тях е по-лесно да разнообразят диетата си с морски дарове. Калмари, миди, раци, водорасли - всичко това насища тялото с основни микроелементи.

„Разбира се, няма нужда да изчислявате количеството консумиран йод с калкулатор“, успокоява експертът.

"За да попълните дневната си доза йод, достатъчно е да замените обикновената сол с йодирана. Дневният прием на сол - 5-7 г на ден (1 чаена лъжичка) - също е достатъчен, за да насити тялото с йод. За тежък йоден дефицит се счита прием на 20 mcg или по-малко йод на ден", казва лекарят.

Също така, за превенция, лекарят съветва да включите в менюто си цвекло, моркови, картофи, зеле, маруля, райска ябълка, ябълки, грозде, сливи, елда, просо, сирене, извара и мляко.

Лекар: Тези плодове връщат баланса на хормоните и укрепват щитовидната жлеза

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес