Руският гастроентеролог и диетолог и д-р Александра Ноев препоръчва ежедневната консумация на един плод. Въпреки че в момента той не е в сезон, се предлага целогодишно и може да се консумира дори замразен без да загуби полезните си свойства. Експертът споделя, че този плод не само чисти патогените от тялото, но е полезен за бъбреците, костите и имунитета. Специалистът коментира полезните свойства на боровинките.
Ползи от червените боровинки за бъбреците, костите и имунитета
"Червената боровинка нормализира алкалната среда и има антисептични свойства, затова лекува заболявания на пикочно-половата система", казва Александра Ноев. Експертът допълва, че този плод помага при проблеми с бъбреците и цистит.
„В миналото не са били използвани антибиотици и много от тях са били лекувани с антимикробни билки и боровинки. Освен това плодът има диуретично свойство, така че по-бързо извежда патогените от тялото“, обяснява д-р Ноев.
Червените боровинки са с високо съдържание на витамин С, който е антиоксидант. Той забавя стареенето, укрепва имунната система и предпазват от развитие на рак. В същото време витамините А и К в състава подобряват качеството на костната тъкан и предотвратяват образуването на камъни в бъбреците, отбелязва лекарят.
Въпреки това, плодът е противопоказан за пациенти с гастрит, стомашна ерозия или чревни проблеми. Вреди и на зъбния емайл, ако след консумацията му не изплакнете устата си, предупреждава специалистът.
"Препоръчва се отварата от червена боровинка да се вари за кратко при температура 70-80 градуса, за да се запази витамин С. След това напитката се оставя да вари в термос за едно денонощие", казва д-р Ноев. Лекарят съветва също да ядете сушени боровинки без захар. Що се отнася до пресните плодове, те са разрешени за пациенти без проблеми със стомаха или сърдечно-съдовата система.
Други ползи от боровинките
Плодовете на боровинките нямат висока концентрация на витамини, с изключение на аскорбинова киселина (в 100 гр се съдържа 46,9% от дневната норма витамин С) и витамин К (филохинон) (в 100 гр плод се съдържат 16,1% от дневната доза). ⠀
"Въпреки общоприетото мнение, боровинките съдържат ниско съдържание на каротеноиди, включително лутеин и неговия изомер зеаксантин (само 1,3% от дневната норма в 100 гр). Между другото, има много повече лутеин в тиквичките (на 100 гр - 35,4% от дневната нужда), тиквата (в 100 гр тиква - 25%), а също и в краставиците", казва специалистът.⠀
Лекар: Яжте го всеки ден, този плод е най-полезен за червата, здравен съвет за деня, 4 януари
Но тези вкусни тъмносини плодове имат и други полезни свойства. Най-ценният компонент на боровинките са мощните антиоксиданти полифеноли (антоцианини), които са отговорни за наситения тъмносин цвят. Предпазват колагена, намаляват възпалението, „борят“ се с бръчките и матовия тен.
Редовната консумация на боровинки намалява риска от развитие на заболявания на нервната система, сърдечно-съдови и онкологични заболявания, а също така има хиполипидемични, имуномодулиращи и хепатопротективни свойства.
Благодарение на танините и техните вискозни свойства, боровинките се препоръчват при остри и хронични храносмилателни разстройства. Освен това плодовете съдържат йод, желязо, манган и силиций. Съдържанието им не е много високо, но при балансирано и разнообразно хранене боровинките ще допринесат за цялостния прием на тези елементи в организма ни. ⠀
"Можете да ядете 200-250 гр боровинки на ден. Но не забравяйте, че всичко е добро в умерени количества, не забравяйте за разнообразието във въпроса. Няма да е излишно да замразите горски плодове, за да се запасите с тях и да включите този ценен продукт в диетата си през зимата", казва диетологът.
"Учените са доказали, че антоцианините спомагат за намаляване на риска от захарен диабет. С прости думи, антоцианините са червени, сини и лилави пигменти, намиращи се в плодове, зеленчуци и горски плодове, включително боровинки. Коментираният плод е един от най-богатите естествени източници на антоцианини (съдържа от 300 до 700 mg на 100 гр, което е повече от тези вещества в черешите и малините). Препоръчителният дневен хранителен прием на антоцианини е приблизително 200 mg", допълва д-р Ноев.
Здравен съвет за деня, 14 декември: Лекар: Винаги яжте този плод след пиене на кафе
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!