Фъстъците осигуряват протеини, витамини, минерали и антиоксиданти. Те могат да имат други ползи за здравето, включително насърчаване на пълнотата и подпомагане на защитата срещу сърдечни заболявания.
Още: Есенциален тремор: Каква може да е причината?
Още: Здравен съвет за деня, 9 януари: Лекар: Пийте ги преди лягане, това са най-добрите чайове за съня
Фъстъците (Arachis hypogaea) са бобово растение с произход от Южна Америка.
Те се наричат с различни имена, като фъстъци, земни ядки и губери.
Вижте още: Кардиолог: Тази закуска ще регулира кръвната захар и холестерола
Още: Лекар: Това е протеин №1 за сваляне на холестерола, здравен съвет за деня, 9 януари
Още: Лекари алармират: Вероятно духате носа си по грешен начин и си вредите – ето какво да правите
Въпреки името си, фъстъците не са свързани с черупковите плодове. Като бобово растение те са свързани с боб, леща и соя.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Лявата или дясната - на коя ръка е правилно да мерим кръвното налягане
Още: Лекар: Всички правят тази грешка, така e правилно да се приема витамин D
В Съединените щати фъстъците рядко се консумират сурови. Вместо това най-често се консумират печени или като фъстъчено масло.
Други фъстъчени продукти включват фъстъчено масло, брашно и протеин. Тези продукти се използват в различни храни, като десерти, торти, сладкарски изделия, закуски и сосове.
Фъстъците са богати на протеини, мазнини и различни здравословни хранителни вещества. Проучванията показват, че фъстъците дори могат да бъдат полезни за отслабване и са свързани с намален риск от сърдечни заболявания.
Още: Сърбят ви ушите? Ето каква грешка може да допускате и как да я избегнете
Още: Съвет от диетолог: Този зеленчук е тайното оръжие за силен имунитет
Тази статия представя всичко, което трябва да знаете за фъстъците.
През студените месеци се движим по-малко и е лесно да започнем да ядем повече от необходимото. През този период някои хора избират храна, която всъщност не е полезна за тялото, влияе върху намаляването на енергията и т.н. Въпреки това, една храна, която много хора обичат да ядат като закуска, всъщност е добър избор за зимна диета.
Диетолозите изтъкнаха фъстъците като такава храна и споделиха седем причини, поради които от време на време трябва да ги добавяте към диетата си като здравословна алтернатива на шоколадите, чипса и подобни варианти.
Богати на здравословни мазнини: Фъстъците са чудесен източник на здравословни мазнини, особено мононенаситени мазнини, които могат да ви помогнат да се стоплите и заредите с енергия през по-студените месеци. Тези мазнини също поддържат здравето на сърцето, като понижават нивата на лошия холестерол.
Влияе положително на енергията: През по-студените месеци често може да се чувствате отпуснати, но фъстъците са страхотна закуска за енергия. Комбинацията от здравословни мазнини, протеини и фибри във фъстъците повишава енергията, като ви поддържа активни и бодри дори в студените дни.
Подобрява здравето на кожата: Студеният въздух може да направи кожата суха и бледа, но фъстъците съдържат ниацин (витамин В3), който помага да се поддържа кожата хидратирана, блестяща и здрава. Тези храни подпомагат кръвообращението, което може да бъде особено полезно, когато навън е студено.
Вижте още: Витамините се пият само по това време на деня, за да действат
Укрепване на имунитета: Пълни с витамини като витамин Е, фъстъците спомагат за укрепване на имунната система, което е особено важно през зимата, когато настинките и грипът са по-чести. Витамин Е е мощен антиоксидант, който се бори с инфекциите.
Регулиране на кръвната захар: Протеините и фибрите във фъстъците помагат за регулиране на нивата на кръвната захар. Това ги прави чудесна закуска за тези с диабет или всеки, който иска да поддържа стабилно ниво на енергия през целия ден.
Подкрепа за здравето на храносмилането: Фъстъците са добър източник на фибри, които подпомагат храносмилането и предотвратяват запек. Фибрите помагат на храносмилателната ви система да работи гладко, което е от съществено значение, когато ядете по-тежки храни през зимата, които могат да повлияят на нормалната храносмилателна функция.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!