Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Дефицитът на тези минерали ускорява стареенето на мозъка

06 ноември 2024, 15:04 часа

Позовавайки се на резулатите от скорошно проучване, д-р Зухра Павлова коментира каква е връзка между ускореното стареене на мозъка и дефицита на два важни минерала. 

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението

Експертът пояснява как влияят на когнитивните функции ниските нива на калций и магнезий при възрастните хора.

„Следете нивата на тези два минерала. Недостигът им ускорява стареенето на мозъка“, казва лекарят. 

Дефицитите, които ускоряват стареенето на мозъка

"Намаляването на когнитивните функции с възрастта е неизбежен процес. При едни обаче става по-бързо, а други до дълбока старост удивляват околните с блестяща памет. Скорошно проучване установи, че дефицитът на калций и магнезий може да повлияе на мозъчната функция, като ускори стареенето на мозъка", казва специалистът.

Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет

Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта

Кои храни подобряват здравето на мозъка? 

„Хипомагнезиемията и хипокалциемията са често срещани състояния сред по-възрастните хора, които могат да допринесат за когнитивен спад. Дефицитите на тези минерали се увеличават поради фактори като намален прием на храна, малабсорбция на калций и магнезий и хронични заболявания“, казва лекарят, цитирайки статия в списание Nutrients.

По този начин липсата на магнезий може да доведе до нарушаване на производството на АТФ (аденозин трифосфат), една от най-важните молекули в нашето тяло и основният източник на енергия за клетките. В допълнение, дефицитът на магнезий намалява нашия антиоксидантен капацитет, който е необходим за защита на стареещото тяло от увреждане на свободните радикали.

„Дългосрочният дефицит на магнезий води до повишено производство на свободни радикали и леко възпаление“, обясняват авторите от Центъра за изследване на здравословното стареене в Полша.

Още: Здравен съвет за деня, 21 декември: Лекар: Яжте ги всеки ден, тези храни ускоряват метаболизма и свалят захарта

Още: Лекар: Яжте ги всеки ден, тези храни са шампиони в борбата с лошия холестерол, здравен съвет за деня, 21 декември

Магнезият също стабилизира мембраните на невронните клетки. Калцият, от своя страна, играе голяма роля в невротрансмисията (процесът, чрез който невроните предават информация един на друг) и невронната възбудимост.

„Анализ на данни от участници на възраст над 60 години в Националния център за здравна статистика на САЩ установи, че по-високият прием на магнезий е свързан с подобрени когнитивни резултати. Що се отнася до калция, доказателствата са по-смесени: някои проучвания показват намален риск от деменция, докато други са открили противоположни резултати“, казва лекарят, цитирайки учените.

На свой ред експертите решиха да разберат как едновременният дефицит на два минерала се отразява на мозъка на възрастните хора. Авторите са изследвали кръвни проби от 1220 хоспитализирани възрастни на възраст над 60 години и след това са използвали тестове за оценка на когнитивните им способности.

В резултат участниците с нормални серумни нива на калций и магнезий са получили най-високи резултати. Следващи в резултатите са пациентите, които са имали или магнезиев дефицит, или калциев дефицит. Най-ниски резултати са показали участници с едновременен дефицит и на двата минерала.

„Тези резултати подчертават необходимостта от наблюдение на качеството на диетата и концентрациите на магнезий и калций при по-възрастни пациенти, за да се предотврати когнитивен спад“, заключават изследователите. 

"Здравословният начин на живот, балансираната диета - всичко това значително влияе върху работата на мозъка. Но не забравяйте за умственото обучение. Така анализът на повече от 50 изследвания показа, че колкото по-често човек натоварва мозъка си с различни задачи, толкова по-добра е скоростта на реакцията, координацията, вниманието, паметта и способността му да изчислява", казва д-р Павлова.

„Някои игри, като маджонг и пасианс, забавят стареенето на мозъка“, допълва д-р Зухра Павлова, цитирайки изследване на китайски учени.

"Хората над 60 години трябва да играят поне три пъти седмично за забележим ефект. Това не само ще има положителен ефект върху когнитивната функция, но също така ще помогне за поддържане на по-високо ниво на социална ангажираност, което също е важно за предотвратяване на деменция и облекчаване на симптомите на депресия", допълва лекарят.

Освен това за повече памет и здраве на мозъка докторът съветва по-често да решавате кръстословици и судоку, да играете шах, дама и тетрис.

Невролог: Това са най-важните витамини и минерали за мозъка

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес