Сланината е изключително питателен продукт, но може да навреди на някои категории хора. Кой не трябва да яде тази храна, каза диетологът Наталия Самойленко.
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Кой не трябва да яде сланина?
Специалистът изброява заболяванията, при които сланината трябва да се изключи от диетата.
"Хората с бъбречни заболявания, чернодробни заболявания, остър холецистит и панкреатит трябва да изключат този продукт от диетата. Хората, които се опитват да отслабнат, трябва да се консултират с диетолог, преди да консумират тази храна", казва специалистът.
Лекар: Яжте сланината само така, за да донесе ползи за здравето ви
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
"Сланината е много калоричен продукт, който може да причини внезапно наддаване на тегло. Също така не се препоръчва да се дава сланина на малки деца", добавя лекарят.
Ползи и вреда от сланината
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Основният компонент в нейния състава са триглицеридите. Това са наситени мастни киселини (омега), включително олеинова, линолова, арахидонова, палмитинова, линоленова. Продуктът съдържа витамини A, D, E, плюс каротин и ретинол, и токоферол. Има минерали: калий, фосфор, цинк, желязо, мед, манган, магнезий, натрий.
Сто грама продукт съдържа 90 грама мазнини, 5,5 грама вода и 1,4 грама протеин. Калоричното съдържание на парче осолена сланина от 100 грама е 800-820 килокалории. Варената сланина е по-малко питателна: 100 гр - 450-500 kcal.
Сланината, чийто състав включва предимно мазнини, е полезна за човешкото здраве поради наличието на арахидонова киселина. Повишава способността на организма да се съпротивлява на вируси и инфекции и подобрява имунитета. Арахидоновата киселина участва в задействането на „имунния отговор“.
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Останалите мастни киселини в този продукт стават градивни елементи за изграждането на нови клетки в човешкото тяло. Те също участват в производството на хормони и метаболизма на холестерола. Освен това техните задачи включват премахване на токсините от тялото.
Продуктът съдържа селен, мощен антиоксидант, той помага в борбата със стареенето на тъканите и туморите.
Коментираният продукт също има холеретични свойства, подобрявайки работата на жлъчния мехур и черния дроб. Като цяло тялото получава необходимата енергия и метаболизмът се ускорява. Препоръчително е на ден да се ядат по 20-30 грама всеки ден. В резултат на това:
- Състоянието на сърдечния мускул се подобрява.
- Тежките метали се отстраняват от тялото.
- Кръвоносните съдове се почистват.
За максимален ефект се препоръчва консумацията на продукта заедно със сурови зеленчуци, подправени с ябълков или гроздов оцет или нерафинирано растително масло.
Хората над тази възраст не трябва да ядат сланина
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!