Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: 3 вида главоболие, на които трябва да обърнете внимание

24 януари 2025, 13:42 часа

Американският невролог д-р Байбинг Чен говори за видовете главоболие, които могат да показват сериозни здравословни проблеми. Той отбеляза, че такава болка може да сигнализира за мозъчен тумор, аневризма или инфекция. Експертът изброява 3 ситуации, в които този симптом не трябва да се пренебрегва и е необходимо да се потърси помощ от лекар.

Кога главоболието е опасно? 

Един от най-опасните видове главоболие е това, което се нарича „гръмотевично главоболие“. Характеризира се с бързо нарастване на усещанията за болка до максимум само за минута. Хората често описват тази болка като най-лошата болка в живота си. Д-р Байбинг Чен обяснява, че такова главоболие може да показва субарахноидален кръвоизлив, който често е свързан с разкъсана аневризма. Сред другите възможни причини той нарича спазъм на кръвоносните съдове на мозъка и тромбоза на церебралните вени.

Чести главоболия - какво може да ги причини?

Друго опасно състояние, свързано с главоболието, е гигантоклетъчният артериит, който може да доведе до загуба на зрението, ако не се лекува своевременно. Симптомите включват промени в зрението, чувствителност на скалпа и болка при дъвчене, особено при пациенти над 50-годишна възраст.

Последната група симптоми включва главоболие, придружено от увисване на клепачите, разширени зеници и двойно виждане. Такива прояви могат да показват наличието на аневризма - разширен кръвоносен съд, който заплашва да се разкъса. В този случай е необходима незабавна медицинска помощ.

Сутрешната умора е симптом на тези сериозни заболявания

 

Ако главоболието е толкова силно, че трябва да отсъствате от работа или да се откажете от обичайните си дейности, това е причина да се консултирате с лекар.

Видове главоболие

Съдовото главоболие възниква поради нарушен тонус на артериите или вените на мозъка. Когато артериалният тонус намалее, съдовете се разтягат и човек изпитва пулсиращо главоболие. Това състояние може да възникне както на фона на високо кръвно налягане, така и когато то е нормално. Обратното явление - спазъм (т.е. излишен тонус) на артериите - може да причини хипоксия (недостатъчно снабдяване с кислород на мозъчната тъкан). В този случай човек изпитва тъпа болка, която може да бъде придружена от предприпадък - замаяност, потъмняване в очите. Съдовото главоболие може да бъде причинено и от венозна недостатъчност. 

Главоболие през нощта: Ето какво може да стои зад него

Главоболието от напрежение се среща при възрастни и юноши и представлява до 60% от случаите на главоболие. Развива се поради напрежение в мускулните елементи на апоневрозата - сухожилната пластина, която обвива главата. Болковият синдром е лек или умерен, като обръч или шлем и обикновено не е придружен от други неврологични симптоми. Най-честите придружаващи оплаквания са болка и скованост в шийните прешлени. 

Мигрената е заболяване, придружено от епизодични пристъпи на силна пулсираща болка от едната страна на главата. Мигрената представлява до 30% от случаите на главоболие. Страните могат да се променят. Всяка атака може да продължи от няколко минути до 72 часа с продължителна продължителност на болката не повече от 60 минути и леки интервали между болезнените атаки и може да бъде придружена от други симптоми, като зрителни изкривявания (това състояние се нарича мигренозна аура), фотофобия, загуба на апетит, гадене и повръщане, вегетативни симптоми (бледност на кожата, синкав оттенък на устните).

Как да си помогнете, ако се почувствате зле заради магнитна буря? 

С течение на времето мигренозните пристъпи зачестяват - ако първите пристъпи могат да се появят веднъж на няколко месеца, то постепенно интервалът се съкращава до седмица или дори няколко дни. Мигрена се среща при възрастни и деца.

Клъстерното главоболие е поредица от кратки пристъпи на много силна едностранна болка (често в темпоралната област или зад орбитата), която може да се появи периодично в продължение на няколко седмици и след това да отшуми за определен период от време. Такава болка често е придружена от подуване в областта на "болното" око, неговото зачервяване и сълзене и едностранна назална конгестия. Може да се появи гадене или фотофобия. Клъстерната болка е много по-честа при мъжете, отколкото при жените.

Вторично главоболие придружава отит на средното ухо - възпаление на средното ухо, или синузит - възпаление на параназалните синуси.

Защо много хора имат главоболие дори от малко алкохол

 

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес