Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой магнезий за какво помага - ето какво разкри лекар

31 октомври 2023, 17:15 часа

Токсикологът Михаил Кутушов говори за ползите от магнезия и неговите форми. Експертът обясни, че този минерал поддържа здравословен сърдечен ритъм, регулира мускулните контракции, подобрява качеството на съня и намалява симптомите на депресия.

Още: Здравен съвет за деня, 25 декември: Лекар: Изпийте това половин час преди да седнете на масата на Коледа и Нова година

Още: Лекар: Това е най-полезното сирене, яжте по 50 гр на ден от него, здравен съвет за деня, 25 декември

Има няколко популярни форми на минерала и при приема му е важно да се съобразите с това какво заболяване или оплакване искате да облекчите.

Дефицит на магнезий: Яжте само по 100 гр от този евтин зеленчук и ще забравите за него

Прием на магнезий

Магнезиевият цитрат е магнезиева сол на лимонената киселина, най-усвоимата форма на минерала, използвана в повечето известни лекарства. Тази форма повдига настроението и укрепва нервната система.

Още: Лекар: Вино - как влияе на пикочната киселина

Още: Кардиолог: Пуешко месо - как влияе на холестерола

Магнезиев глицинат и бисглицинат – хелатна форма на минерала, комбинирана с глицин, помага за намаляване на стреса и тревожността.

Магнезиевият малат е магнезиева сол на ябълчена киселина. Тази форма помага да се отървете от спазми и облекчава мускулното напрежение.

Д-р Кутушов говори и за друга форма на минерала: магнезиев таурат, хелатна форма на магнезий, комбинирана с L-таурин. Особеност на магнезиевия таурат е, че тауринът подобрява усвояването и проникването на минерала в клетките на тялото. Намалява кръвното налягане и нивата на холестерола

Още: Лекар: Кафе - вдига или сваля холестерола

Още: Лекар: Бира - вдига ли пикочната киселина

Освен това има магнезиев оксид - неорганично вещество, което не се използва за попълване на дефицита на минерала. Това лекарство често се използва при запек.

При магнезиев дефицит в организма се наблюдава парестезия с нарушение на чувствителността, характеризиращо се с изтръпване, сърбеж и усещане за пълзене по цялото тяло. Могат да се появят гърчове. А също така при магнезиев дефицит се появява:

  • бърза умора, раздразнителност и безсъние;
  • загуба на апетит, склонност към запек, появява се гадене; 
  • кръвното налягане се повишава, появява се сърцебиене; 
  • кръвната глюкоза може да се повиши;
  • отслабване на имунитета;

Ако в организма има магнезиев излишък, може да настъпи отравяне, особено когато се приема едновременно с калций и фосфор. Повишаване на магнезиевите нива в кръвта е възможно при прием на антиациди (лекарства за лечение на гастрит, пептична язва) или лаксативи. Влошаването на бъбречната функция може да причини значително повишаване на серумните стойности на минерала.

За да се предпазите от магнезиев дефицит, необходимо е да включите в диетата си продукти като:

  • ядки - кашу, кедрови ядки, бадеми; фъстъците, лешниците и орехите съдържат по-малко от този минерал;
  • елда, ечемична каша, грах, боб, горчица;
  • бяло зеле;
  • ябълки, грейпфрути, лимони, кайсии, банани;
  • скариди, камбала и шаран;

Средно човешкото тяло се нуждае от 400 mg от този минерал на ден. В същото време максимално допустимата граница за приема му е 800 mg.

Още: Ендрокринолог: Този навик издава дефицит на магнезий

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да се използва за самолечение!

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес