Вероятно сте чували за израза „спука ми тъпанчето“, който често се използва в разговорната реч у нас, когато искаме да подчертаем, че звук, говор, музика и т.н. са твърде силни. Какво всъщност представлява спуканото тъпанче, лекува ли се и как, както и кои симптоми спукано тъпанче сочат ще разберете от статията.
Още: Стевия: Как влияе на кръвната захар - ползи и противопоказания за здравето
Още: Хормонален корем - симптом на тези заболявания
Какво е спукано тъпанче?
Перфорация или разкъсване в тънката тъкан, която разделя ушния канал от средното ухо, наричаме спукано тъпанче. Макар да е възможно заздравяването му без лечение и лекарска намеса в рамките на седмици или месеци, то не е безобидно, защото са възможни инфекции, преминаващи към средното ухо, а и слухът е засегнат и намален, като пострадалият често чува собствения си глас непрекъснато в главата, докато другите шумове са далечни за него. За да се избегне рискът от инфекции на средното ухо, както и в случаи, в които разкъсването е твърде голямо, е възможна операция за възстановяването на целостта на тъканта.
Народната медицина съветва: Как да се справим със спукано тъпанче?
Още: Кардиолог: При висок холестерол - пуешкото или пилешкото месо е по-полезно
Още: Лекар: Първи симптом на рак на белите дробове, за който пациентите не предполагат
Причини за спукано тъпанче
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Съвет от кардиолог: Този прост сутрешен навик е ключът към здравото сърце
Сред причините за спукано тъпанче могат да бъдат както банални, така и плашещи – от отит и промени в налягането, през удар, застрашаващ сериозно здравето при появила се инфекция. Основните причини включват:
- Натрупване на течности в средното ухо като причината за тях е инфекция. Оставена нелекувана, тази течност може да причини животозастрашаваща инфекция, а налягането, което тази течност упражнява, може да доведе до спукване на тъпанчето.
- Травма от различно естество като тази, причинена от инфекцията на средното ухо често води до натрупване на течности в средното ухо. Налягането от тези течности може да доведе до спукване на тъпанчето.
Още: Признаци, че черният ви дроб се нуждае от детоксикация: Ето как да ги разпознаете
- Баротравма, която може да е резултат от разликата в налягането между средното ухо и въздушното налягане в околната среда. Обикновено се случва при пътуване със самолет, но това не е задължително.
- Травма, която е резултат от удар, нараняване и други, като удар в ухото – от човек или предмет, без да е от значение дали е случайна, или нарочна.
Лекари съветват: Ако видите кръв от ухото при почистване, това може да се дължи на...
- Вероятно ще ви е интересно да разберете, че изразът „Спука ми тъпанчето“ също не е случаен. Действително тъпанчето може да се спука от високи децибели като много силна музика, взривове и др.
- Случайно попадане на чуждо тяло – голям предмет – в ухото също е сред възможните причини за спукано тъпанче.
- Най-опасната причина е тежка травма на главата, която неминуемо създава сама по себе си риск, несравним със сукано тъпанче, а то е резултат от разместване или увреждане на структурите на средното и вътрешното ухо в резултат от травмата.
Симптоми на спукано тъпанче
Симптомите и тяхната тежест могат да варират според причините за спукването на тъпанчето, като сред най-разпространените са:
- шум в ухото, за което има съмнение за спукано тъпанче,
- звънене в ушите (тинитус),
- световъртеж и общо неразположение, което е в резултат от световъртежа като гадене и повръщане,
- болезнени усещания, които могат да са кратки,
- кръвотечение от ухото,
- загуба на слух или намаление на слуха.
Единствено вашият лекар може да даде обективна оценка за симптомите и да предположи наличието на проблема. Ако оперативна намеса не е наложаща, може да се изчака и проследи дали нормалната чуваемост се възстановява с времето. Възстановяването без лекарска намеса е трудно и дълго, така че се препоръчва поне преглед и проследяване на състоянието.
Имайте предвид, че слухът е сред най-важните сетива, намаленият слух или липсата на такъв в едното ухо създава дискомфорт и пречи на цялостната чуваемост, а това може да е проблем за изпълняване на ежедневните задължения, както и да породи риск за здравето – ако не чувате добре колите например са възможни пътни инциденти.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.