Глобалният доклад на Световната здравна организация във връзка с хипертонията, засягаща над милиард души по целия свят, съдържа още по-притеснителни данни, налагащи спешни мерки за борба със заболяването – едва половината от хипертониците са диагностицирани, 42% получават лечение и само 21% имат контролирана хипертония. Това увеличава в пъти риска от усложнения и поражда необходимост от изграждане на трайни навици за понижаване на кръвното налягане.
Високо кръвно? Да го ликвидираме! Супер ефикасен списък с хитри и народни билета срещу него
Защо е важен контролът над хипертонията?
Хипертонията често остава недиагостицирана, като причините за това са свързани с липсата на симптоми или с неразпознаването им от страна на засегнатите, което води до търсене на лекарска помощ твърде късно – след настъпили усложнения, обикновено след първия инфаркт или инсулт. Именно тежките усложнения и закъснялото диагностициране налагат предприемане на мерки за изграждане сред населението на навици за понижаване на кръвното налягане в дългосрочен план. Навици, които ще действат и като превенция на хипертонията, и като лечебни, и средство за профилактика на усложненията от хипертония.
Мерките за бързо понижаване на кръвното налягане при хипертонична криза са важни, но не по-малко е значението на мерки, които да действат в дългосрочен план и дори да имат превантивен характер – да не се допусне развитие на хипертония, а не да се лекува, след като заболяването е факт.
Черната статистика на СЗО, свързана с хипертонията – минимален брой засегнати от заболяването, които са диагностицирани и съумяват да го контролират срещу 50% хора, които не подозират, че страдат от високо кръвно налягане, подчертава необходимостта от подобрена информираност и управление на хипертонията.
Какви навици специалистите препоръчват да изградим и предадем на децата си, за да не допуснем световно общество, измиращо от последствията от хипертонията?
Всичко, което трябва да знаете за високото кръвно налягане и как да се справим с него
Ключови навици за понижаване на кръвното налягане в дългосрочен план
Сред стратегията на СЗО за справяне с хипертонията и посочените като възможни решения, които са достъпни за изпълнение в дългосрочен план, са:
- Намаляването на приема на сол, сочена като бяла отрова за хипертониците, която води до скок на кръвното налягане, съчетано с увеличаване на приема на калий. Резултатът от подобна мярка ще бъде свързан с трайно позитивно въздействие върху организма и постепенно редуциране на високото кръвно налягане при хипертониците в дългосрочен план. Подобна мярка не само понижава кръвното налягане, но също така помага за предотвратяване на сърдечно-съдови инциденти. Проблемът, свързан с прекомерната употреба на сол, е много по-сериозен, отколкото се предполага от гражданите. Цели 2 милиона смъртни случая от сърдечно-съдови заболявания, причинени от прекомерна употреба на сол, има само през 2019 г. Предприемането на адекватни мерки за изграждане на навици за понижаване на кръвното може да спаси милиони животи.
- Усилията на СЗО са насочени и към цялостна промяна в начина на хранене, която да доведе до консумация на полезни храни, които не са пакетирани, обработени, не са полуфабрикати и не са имитиращи продукти. Колкото по-чиста е храната на масата в дългосрочен план, толкова малък ще е рискът от хипертония.
Лекар: Кои са "най-забранените храни" при високо кръвно?
- Важен момент е превръщането на движението и физическата активност в начин на живот, в рутина като миенето на зъбите. Естествено, че движението в дългосрочен план ще подобри цялостното здравословно състояние и ще помогне все по-малко хора да бъдат засегнати от заболяването.
- Дългосрочни ползи могат да се очакват от преустановяване на вредните навици –тютюнопушене, консумация на алкохол. Те водят до стеснение на съдовете и високи нива на лошия холестерол – ключови фактори за инфаркт, инсулт и други усложнения от хипертонията.
- Важен момент е и управлението на стреса. Всеки трябва да намери своят начин за релакс, за почивка от стреса, който доказано разболява и повишава налягането.
- Осигуряването на достатъчно количество сън – 7-8 часа с добро качество също е път към здравето.
Статията не замества лекарска консултация.
Източник: Nature