Диетите, които изключват напълно глутена, въглехидратите и месото, могат да бъдат опасни за децата, каза за РИА Новости Исмаил Османов, главен педиатър на здравното ведомство в Москва.
"Страстта към диетите, които изключват месните продукти от животински произход: вегетарианството или веганството, което изключва въглехидратите, или модерните безглутенови диети, често са опасни за подрастващите. Например в умерения климат е по-скоро трудно да се осигури адекватно снабдяване с желязо, което е изключително важно за развитието на детския организъм“, каза Османов.
Според него незаменим източник на желязо са месните продукти, а липсата на риба в храната води до дефицит на йод и омега-3 - полиненаситени мастни киселини, които не се синтезират в организма.
"Въглехидратите са важен източник на енергия, осигуряващ повече от половината от дневните нужди. Важно е диетата на детето да съдържа възможно най –малко "бързи" въглехидрати - сладкиши, мъфини и колкото е възможно повече сложни въглехидрати - зърнени храни и закуски, както и зеленчуци. Строгите диети в ранна възраст могат да доведат до недохранване, недостиг на витамини от група В, а след това до нарушаване на функционирането на нервната система", каза лекарят.
Събеседникът на агенцията уточни, че се счита за погрешно, че веднага след като дете на възраст 1,5 - 2 години може да яде всичко. Храносмилателната система все още е незряла, някои ензими се произвеждат в минимални количества, така че някои храни, като гъбите, изобщо не се усвояват от тялото на детето.