Когато става дума за мрачното изкуство на човешкото мъчение, няма нищо по-просто и ефективно от това, което иранците направиха в началото на 90-те години на миналия век. Предпочитайки да наказва на психологическо ниво, за разлика от мъчителните системи на страдание, разработени от гърците (медния бик), западноевропейците (скала) и персите (скафизъм), този жесток метод на изтезания държи затворниците в изолация, която може да продължи месеци или дори години, при уникално ужасяващи условия.
В Иран този метод за изтезания е използван често, наред с всякакви други методи на изтезания на деца и младежи.
Но какво представлява това бяло мъчение?
Затворниците не само са поставени в килии с ярко бял цвят, но и дрехите и храната им (неовкусен ориз, сервиран в бели чинии за еднократна употреба) са лишени от всякакъв цвят. За да се постигне този ужасяващ ефект на безцветна празнота, неонови тръби са разположени над обитателя на килията по такъв начин, че да не се създават сенки, а всички повърхности са гладки. Звукът също отсъства, тъй като надзирателите стоят в тишина с подплатени обувки, заобиколени от звукоизолирани стени, подове и тавани.
Що се отнася до психологическите последици за затворника, то той може да се обезличи напълно и да изпита халюцинации или психоза. Целта е задържаният да подпише признания и да посочи политическата си принадлежност.
Специалистите в това са Иран
Вероятно най-известният задържан по време на този период на иранските бели изтезания е бившият студент по медицина Амир Фахравар, който е държан в "таен" център за задържане в затвора Евин. През 2008 г. той разказва пред CNN: "Не виждахме никакъв цвят, цялата килия беше бяла, подът беше бял, дрехите ни бяха бели, а също и светлината, която беше 24 часа, беше бяла. Храната ни също беше бял ориз. Не виждахме никакъв цвят и не чувахме никакви гласове. Бях там осем месеца и след тези месеци не можех да си спомня лицето на баща ми и майка ми. Когато ме освободиха от този затвор, аз не бях нормален човек."
Снимка: Getty Images
В доклада на Амнести Интернешънъл за задържането на Фахравар се казва: "Когато му се налагало да ползва тоалетна, той трябвало да постави бял лист хартия под вратата на килията, за да предупреди надзирателите, които според съобщенията били обути с обувки, предназначени да заглушават всеки звук. Забранено му било да разговаря с когото и да било."
Още: Нов метод на изтезание: В руските центрове за задържане тормозят сексуално украински мъже
Първоначално Фахравар е арестуван едва 17-годишен, след като критикува режима в страната, но не може да разбере защо молбата му за реформи е била посрещната с такова зло. "Това беше въпросът за нас. Попитах разпитващия ме: "Какво искате от нас?" И след като няколко пъти преживях това, разбрах, че те искат да всеят страх в иранското общество, в цялото иранско общество", добавя той. "Опитват се да промият мозъците на всички деца в Иран."
Оттогава се съобщава за случаи на използване на "бяло мъчение" както в Америка, така и във Венецуела, пише "Lad Bible".